Úradnícka vláda by podľa Nadácie Zastavme korupciu mala postrážiť novelu Trestného zákona a vymeniť šéfa SIS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nová vláda by mala postrážiť novelu Trestného zákona a vymeniť šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS). Uvádza to v tlačovej správe Nadácia Zastavme korupciu, ktorá hodnotí odchádzajúcu vládu z pohľadu boja proti korupcii viac pozitívne ako negatívne.

Úradnícka vláda nemá veľa času na reformy v oblasti boja proti korupcii, niečo však podľa Šimona Ondruša z nadácie predsa len urobiť môže.

A to postrážiť novelu Trestného zákona, ktorá je momentálne v parlamente, a uskutočniť personálne výmeny v SIS tak, aby tajná služba vyšetrovanie korupčných prípadov nebrzdila, ale mu pomáhala.

Trestná politika

V parlamente je návrh z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorý mení trestnú politiku. Vo viacerých oblastiach ide podľa Zastavme korupciu o pozitívne zmeny. Napríklad v prípade trestov za eurofondové podvody či v oblasti drogovej kriminality.

Novela však poľavuje v trestaní za majetkové trestné činy. V prípade, ak by poslanci presadili pozmeňujúce návrhy, ktoré ešte viac znižujú tresty za korupciu alebo ekonomické trestné činy, nový minister by mal novelu stiahnuť z parlamentu,“ myslí si Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu.

Úradnícka vláda bez výraznej podpory v parlamente nemá podľa riaditeľky nadácie Zuzany Petkovej šancu presadiť významnejšie legislatívne zmeny.

Výmena šéfa SIS

Do jej právomocí však patrí výmena šéfa SIS, a tu by mala konať,“ konštatuje Petková, podľa ktorej sa už viackrát ukázalo, že SIS neprispievala k odhaľovaniu závažnej trestnej činnosti, ale naopak, jej vyšetrovanie spochybňovala.

Ako príklad uviedla väzobné stíhanie svedkov Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa v kauze bývalého šéfa SIS, ktoré súdy vyhodnotili ako nedôvodné. Z ich rozsudkov vyplýva, že vyšetrovateľ sa pri obvinení svedkov z údajnej krivej výpovede a žiadosti o väzbu opieral o utajenú časť spisu s informáciami od SIS.

Nový minister dopravy by sa zase podľa Xénie Makarovej z Nadácie mal zaoberať kritikou a prešľapmi vedenia Národnej diaľničnej spoločnosti, čo vyplýva aj z posledného hodnotenia Najvyšším kontrolným úradom.

Vedenie diaľničiarov bolo už opakovane prichytené, že nehovorilo o miliardovom mýtnom systéme pravdu,“ uviedla Makarová a dodala, že NDS zlyháva aj pri manažovaní výstavby diaľnic, čím Slovensko prichádza nielen o kvalitu automobilovej dopravy, ale aj o desiatky miliónov eur z eurofondov.

Zmeny proti sľubom

Odchádzajúcu vládu hodnotí nadácia z pohľadu boja proti korupcii viac pozitívne ako negatívne. Počas jej pôsobenia začal fungovať Úrad na ochranu oznamovateľov, ako aj vyšetrovanie veľkých korupčných káuz s politickým pozadím.

Slovensko sa síce podľa Nadácie Zastavme korupciu zlepšilo v rebríčkoch vnímania korupcie, z pôvodne 24 protikorupčných opatrení sa ale odchádzajúcej vláde nepodarilo presadiť ani polovicu, pričom posledné mesiace aj z radov koaličných poslancov prichádzali návrhy na legislatívne zmeny, ktoré išli proti sľubom v programovom vyhlásení vlády. Napríklad návrh na posilnenie paragrafu 363 napriek tomu, že vláda ho pri svojom nástupe avizovala okresať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin SuchýXénia MakarováZuzana Petková
Firmy a inštitúcie Nadácia Zastavme korupciu