ÚPN a ENRS si obete totalitných režimov pripomínajú pamätnými odznakmi a informačnou kampaňou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezabudni_23 august.jpg
Foto: Európska sieť Pamäť a solidarita

23. augusta si pripomíname Európsky deň pamiatky obetí totalitných režimov. Ústav pamäti národa sa zapája do kampane Pamätaj na 23. august a v spolupráci s Európskou sieťou Pamäť a solidarita pri tejto príležitosti vyrobil a distribuoval odznaky s čiernou stužkou. ÚPN vzdá hold obetiam totalít tiež na spomienkovom podujatí v Leopoldove.

Obete totalitných režimov si v Európe pripomíname 23. augusta, teda v deň, keď komunistický Sovietsky zväz a nacistické Nemecko uzavreli zmluvu o neútočení, známu aj ako pakt Molotov-Ribbentrop. Zmluva rozdelila územie strednej a východnej Európy medzi dva totalitné štáty, čím otvorila cestu k druhej svetovej vojne a jej tragickým následkom pre milióny ľudí.

Európska sieť Pamäť a solidarita, ktorej členom je aj Ústav pamäti národa, si tento deň každoročne pripomína kampaňou Pamätaj na 23. august. Pri tejto príležitosti Ústav pamäti národa v spolupráci s ENRS vyrobil odznaky s nápisom August 23 a vyobrazením čiernej stužky, ktoré slúžia na pripomenutie si všetkých padlých, mučených, väznených a prenasledovaných. Odznaky ÚPN distribuoval pamäťovým inštitúciám a partnerským organizáciám vrátane ENRS. Európska sieť Pamäť a solidarita okrem toho pripravila aj elektronickú verziu odznakov v podobe šablóny na profilovú fotografiu na sociálnej sieti Facebook. Dostupná bude na jej profile na tejto sociálnej sieti.

Nezabudni_23august_pin.jpg
Foto: Európska sieť Pamäť a solidarita

Ústav pamäti národa vzdá úctu obetiam totalitných režimov aj na pietnej spomienke na nespravodlivo a protiprávne väznených komunistickým režimom v Leopoldove. Podujatie organizuje Konfederácia politických väzňov Slovenska a Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže v sobotu 22. augusta pri pamätnej tabuli v Ústave na výkon trestu v Leopoldove.

Európska sieť Pamäť a solidarita tiež v rámci kampane Pamätaj na 23. august pripomenie príbehy dvoch osobností, ktorých životy poznačil dramatický zápas s totalitnými režimami. Na svojej webovej stránke a profiloch na sociálnych sieťach zverejní v rôznych jazykových verziách dva filmové spoty, ktoré predstavia osudy Milady Horákovej a Kazimierza Moczarského. Týmto gestom chce pripomenúť význam udalostí z minulosti a s prihliadnutím na osudy jednotlivcov vzdať česť všetkým, ktorí okúsili násilie a prenasledovanie páchané v mene zločineckých ideí.

Filmový spot o Milade Horákovej v českom jazyku je dostupný na:

https://www.youtube.com/watch?v=wzCYyExb3ec;feature=youtu.be

Milada Horáková bola československou političkou a členkou ilegálneho odbojového hnutia počas druhej svetovej vojny. Stala sa obeťou justičnej vraždy po tom, ako bola odsúdená za sprisahanie a zradu v jednom z vykonštruovaných monsterprocesov 50. rokov. O udelenie milosti pre ňu neúspešne žiadali napríklad Winston Churchill a Albert Einstein.

Kazimierz Moczarski bol poľský novinár a spisovateľ. Počas druhej svetovej vojny bol aktívnym príslušníkom poľskej Zemskej armády. V auguste 1945 bol komunistickou mocou uväznený a odsúdený na desať rokov väzenia, no v roku 1949 začal režim voči nemu ďalšie kolo vypočúvaní a bol odsúdený na smrť. V liste súdu vymenoval 49 druhov mučenia, ktoré voči nemu použili. Po smrti Josifa Stalina v roku 1953 mu bol rozsudok zmenený na doživotie, čo mu oznámili až po dva a pol roku. V apríli 1956 bol napokon prepustený a rehabilitovaný.

Filmový spot o Kazimierzovi Moczarskom v anglickom jazyku je dostupný na:

https://www.youtube.com/watch?v=BHqPLKwzRzI;feature=youtu.be

Európska sieť Pamäť a solidarita pripravila aj informačnú grafiku, ktorá vysvetľuje vznik a význam paktu Molotov-Ribbentrop. Dostupná je aj v slovenskom jazyku a je možné použiť ju aj ako vzdelávací materiál. Stiahnuť sa dá na webových stránkach ENRS a ÚPN.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať