Upratovačky tiež žiadajú odmenu za prácu v prvej línii, Matovič im stále neodpovedal na otvorený list

Upratovanie, upratovačka, mop
Foto: ilustračné, Getty Images

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) žiada vyplatenie finančných odmien za prácu v prvej línii v boji proti COVID-19 aj pre upratovačky.

Viac o téme: Koronavírus

„S nevôľou sme prijali informáciu, že finančné odmeny vyčlenené pre pracovníkov, ktorí po vypuknutí pandémie pracovali v rizikovom prostredí by sa nemali týkať všetkých profesií, ktorí boli v prvej línii v boji proti pandémii,“ hovorí generálny riaditeľ AZZZ SR Oto Nevický.

Matovič neodpovedal na otvorený list

Predseda vlády Igor Matovič doposiaľ neodpovedal na otvorený list upratovačiek a upratovačov a vláda ich nezaradila medzi tých, ktorých odmení za boj s pandémiou v prvej línii. Občianske združenie Hygienik (OZ Hygienik) je takýmto postupom sklamané a zvažuje ďalší postup.

„Postup vlády vnímame ako nelogický a diskriminačný. Naše upratovačky a upratovači vstupujú do zamorených priestorov ako prví a podstupujú rovnaké riziko ako lekári a zdravotníci. Vnímame to ako prejav slabej empatie súčasnej vlády voči obyčajným ľuďom, ktorí vykonávajú hygienu a dezinfekciu. Tak ako nás prehliada väčšina verejnosti, zabúda na nás aj vláda,“ uviedla Katarína Kubelová zo združenia.

AZZZ SR a OZ Hygienik

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky vznikla v roku 1991 s cieľom vytvárať podmienky na ochranu a rozvoj podnikateľského prostredia. AZZZ SR je reprezentatívnou organizáciou zamestnávateľov na Slovensku, ktorá združuje približne 11-tisíc zamestnávateľov zamestnávajúcich zhruba 350-tisíc zamestnancov.

OZ Hygienik zastupuje stovky pracovníkov, najmä upratovačov a upratovačky, umývačov okien, chyžné ale aj deratizérov, smetiarov a čističov verejných priestranstiev.

Cieľom občianskeho združenia je zlepšenie povedomia širokej verejnosti o dôležitosti odborného vykonávania hygieny a dezinfekcie vnútorných a vonkajších priestorov. Dlhodobým zámerom je nastolenie rešpektu a zlepšenie spoločenského postavenia ľudí, ktorí túto prácu vykonávajú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičOto Nevický
Firmy a inštitúcie AZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRObčianske združenie Hygienik (OZ Hygienik)