Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekar and deti
Foto: imt.ie
17. 11. 2013 14:26 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Úprava prednostných vyšetrení je zlá, tvrdia súkromní lekári

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Od decembra sa začnú v ambulanciách čiastočne regulovať prednostné vyšetrenia tak, aby medzi nimi bol aspoň dvojhodinový priestor na bežnú ordináciu.

Prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Ladislav Pásztor však hovorí, že ide o zlú úpravu, ktorá môže navyše predĺžiť pobyt pacientov v čakárňach. „Keby bolo napísané, že medzi dvoma pacientmi, ktorí mali prednostné ošetrenie musíme mať vyhradený čas, tak by to ešte bolo dobré, ale teraz je tam napísané ‚obdobia‘,“ povedal Pásztor.

Podľa asociácie tento systém neumožňuje plynulé striedanie prednostnej zdravotnej starostlivosti s bežnými ordinačnými hodinami a kým doteraz pacient, ktorý si nevyžiadal prednostné ošetrenie, nečakal viac ako 15 až 25 minút, po novom to bude dlhšie.

„Práve stanovenie minimálne dvojhodinových blokov medzi obdobiami na poskytovanie prednostnej starostlivosti neumožňuje používanie tohto „striedajúceho“ sa modelu, ale pri osemhodinovej ordinačnej dobe núti poskytovateľa do dlhších blokov nielen u „neprednostného“, ale aj u prednostného poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ uviedla asociácia ešte počas pripomienkovania novely zákona.

Pacient bude ešte viac čakať

Lekár môže v súčasnosti vyhradiť na prednostné vyšetrenie štvrtinu ambulantného času, čo znamená, že pri ôsmich hodinách môže prednostných pacientov vyšetrovať dve hodiny. „Väčšina z našich členov to urobí tak, že dve hodiny na prednostné ošetrenie vyhradí v jednom bloku, čiže pacient bude ešte viac čakať,“ uviedol prezident ASL.

Čas na prednostné vyšetrenie bude schvaľovať i následne kontrolovať lekár samosprávneho kraja. Aj tu však prezident ASL vidí problém, podľa neho to bude pre vyššie územné celky obrovská administratívna záťaž, rovnako tak i pre lekárov, ktorí budú musieť žiadať o nové ordinačné hodiny.

Kontrole nedávajú veľkú šancu

Srdce, lekár
Foto: Shutterstock

Z ohľadom na personálne zabezpečenie samosprávnych krajov nedáva veľkú šancu ani samotnej kontrole.

„My sa k tomu postavíme samozrejme pozitívne, tak, aby pacient mal s tým čo najmenej problémov, ale určite tento zákon nie je dobrý,“ skonštatoval Pásztor.

Zmenu iniciovali opoziční poslanci za stranu Most-Híd. Niektorí lekári podľa nich zneužívali prednostné vyšetrenia, na čo doplácali sociálne slabší pacienti, ktorým sa predlžovalo čakanie.

Novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti nadobudne účinnosť 1. decembra. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorých ordinačné hodiny nebudú v súlade s novým predpisom, budú mať povinnosť do 31. januára 2014 požiadať samosprávny kraj o schválenie a potvrdenie ordinačných hodín s osobitným vyznačením ordinačných hodín vyhradených na prednostné ošetrenie. Po novom začnú všetci lekári ošetrovať najneskôr od 1. mája 2014. Novelu zákona tento týždeň podpísal i prezident SR.

Odporúčané články

Lekári veria, že zmluvy sa doriešia v najbližších dňoch Odborári nevylučujú výpovede ďalších lekárov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X