Upršaný pondelok na Australian Open

Australian open

MELBOURNE 18. januára (WEBNOVINY) – Netradičný dažďový úvod má za sebou prvé grandslamové podujatie tenisovej sezóny Australian Open v Melbourne. Z pôvodného programu 32 zápasov 1. kola dvojhry mužov a rovnakého počtu súbojov dvojhry žien stihli ženy odohrať pätnásť a muži jedenásť stretnutí. Väčšinu z nich pod zatiahnutou strechou niektorej z dvoch najväčších arén – Roda Lavera a Hisense. Niektoré ďalšie zápasy boli aspoň rozohraté, ale veľa tenistov sa v dôsledku permanentného dažďa na dvorec vôbec

Bezútešný pondelok v Melbourne spríjemnili svojimi výkonmi obe belgické esá z nedávnej minulosti. Z troch bývalých svetových jednotiek, ktoré sa vrátili do Melbourne po určitej prestávke, uspeli práve obe Belgičanky Kim Clijstersová a Justine Heninová. Prekvapujúco však zakopla šampiónka z roku 2008 Maria Šarapovová, ktorá vlani chýbala pri rieke Yarra pre vleklé problémy s ramenom. Nasadená štrnástka prehrala v ruskom derby s rovesníčkou a kamarátkou Mariou Kirilenkovou za 202 minút 6:7 (4), 6:3, 4:6, keď urobila 11 dvojchýb a dovedna 77 nevynútených chýb. Šarapovová predtým naposledy prehrala v 1. kole na úrovni „veľkej štvorky“ na parížskom Roland Garros 2003. „Nevyužila som šance, ktoré som mala a prehrala som. Bol to zlý deň, ale to ma nemôže odradiť od ďalšej práce a tvrdého tréningu,“ komentovala Šarapovová. „Nie je jednoduché komentovať takýto zápas. Sme s Mariou kamarátky,“ vravela víťazná Kirilenková a ešte dodala: „Je to len jedno kolo, čiže ešte nemám príliš čo oslavovať.“

Víťazka z Melbourne z roku 2004 Justine Heninová má za sebou úspešný návrat do grandslamového diania po dvoch rokoch. V úvodnom kole si poradila s krajankou Kirsten Flipkensovou za 73 minút 6:4, 6:3. Sedemnásobná grandslamová šampiónka prestrieľala súperku vo víťazných úderoch 22:11, ale urobila až 5 dvojchýb. Často si však chodila pre loptičky k sieti a používala aj účinné dropšoty. „Toto je cesta, akou by som sa mala uberať, ak chcem v budúcnosti uspieť vo Wimbledone,“ skonštatovala 27-ročná Belgičanka. Súperkou Heninovej v 2. kole bude turnajová päťka a v tomto roku zatiaľ nezdolaná Ruska Jelena Dementievová (zdolala krajanku Duševinovú 6:2, 6:1) a to by mohol byť jeden z prvých vrcholov ženského turnaja na tohtoročnom Grand Slame Pacifiku a Ázie. Bývalá svetová jednotka Heninová sa mohla predstaviť na turnaji v Melbourne Parku len vďaka voľnej karte, keďže po oficiálnom návrate na kurty stále nedisponuje konkrétnym renkingovým číslom. Na prípravnom turnaji v Brisbane, svojom prvom po vyše jeden a pol roku, dokráčala až do finále, kde v ľútom trojsetovom boji podľahla krajanke Kim Clijstersovej. Aj táto belgická mamička, navrátivšia sa do Melbourne po troch rokoch, bez problémov postúpila hladko do 2. kola. Lanská šampiónka US Open zvíťazila pod zatiahnutou strechou Arény Roda Lavera nad kanadskou kvalifikantkou Valérie Tétreaultovou za 59 minút 6:0, 6:4. Pripísala si svoj jubilejný 30. úspech na tomto podujatí a v 2. kole si zmeria sily s úspešnejšou z duelu kazašskej reprezentantky s bulharským pôvodom Sesil Karatančevovej a thajskej veteránky Tamarine Tanasugarnovej. „Som rada, že som späť a cítim sa výborne. Fyzicky sa to zlepšuje a psychicky mi veľmi pomohla víťazná šnúra z predchádzajúceho turnaja v Brisbane. Rozdiel oproti minulosti je len v tom, že už pred zápasmi nemávam bezsenné noci,“ nechala sa počuť Clijstersová.

Postúpila aj vlaňajšia finalistka a svetová dvojka Dinara Safinová. Za 89 minút si poradila so Slovenkou Magdalénou Rybárikovou 6:4, 6:4. „Dinara mi povedala ´dobrý zápas´, čo však skonštatuje asi každá hráčka po víťazstve. Dnešná prehra ma hrozne mrzí, pretože som cítila veľkú šancu. Napríklad v prvom som mala 4:4 a 40:15, ale neudržala som si servis. Niekedy som robila naozaj zbytočné chyby, ktoré som nemala. Možno je pekné, že som svetovej dvojke podľahla len dvakrát 4:6, ak by som sa však viac uvoľnila, mohla som nad ňou zvíťaziť,“ uviedla M. Rybáriková v reakcii pre agentúru SITA.

V mužskej dvojhre stihol postúpiť do 2. kola obhajca vlaňajšieho triumfu a druhý nasadený Rafael Nadal. V rámci večerného programu v Aréne Roda Lavera mal húževnatý španielsky ľavák s Austrálčanom Peterom Luczakom (70. v rebríčku ATP) problémy len v úvodnom sete, ktorý musel napokon vybojovať v tajbrejku. V ďalšom priebehu už štvornásobný šampión Roland Garros našiel úderovú istotu a typickou trpezlivou hrou (bilancia nevynútených chýb 16:38) prevýšil snaživého Austrálčana. Za stavu 5:4 a 40:15 v treťom sete premenil druhý mečbal. Právo vyzvať Nadala v 2. kole bude mať víťaz súboja Lukáš Lacko (SR) – Leonardo Mayer (Arg.), ktorý v pondelok pre dážď vôbec nerozohrali. „Prvý set bol náročný, ďalej to už bolo jednoduchšie. Vyhrať prvý zápas na takomto turnaji je často oveľa zložitejšie ako sa na prvý pohľad zdá. Treba sa rozbehnúť a niekedy to trvá, kým človek nájde v sebe to správne nastavenie,“ referoval Nadal na pozápasovej TB. Postúpil aj siedmy nasadený Američan Andy Roddick. Povinného víťazstva nad Holanďanom Thiemom de Bakkerom 6:1, 6:4, 6:4 sa však vôbec nemusel dočkať, lebo sa takmer zranil. V šiestom geme prvého setu sa siedmy nasadený tenista načahoval za jedným z volejov a po zrážke s čiarovým rozhodcom sa zrútil na dvorec. Našťastie po chvíli vstal a pokračoval v stretnutí, hoci si narazil koleno. „Keď som sa zdvihol a urobil prvý krok, uľavilo sa mi. Už by som nechcel, aby sa niečo podobné opakovalo,“ odfúkol si 27-ročný Američan a na zdôraznenie dodal: „Keď čiarový rozhodca vidí, že sa naňho rúti hráč veľkou rýchlosťou, mal by sa za normálnych okolností uhnúť alebo ho zachytiť. To sa však nestalo.“ Napriek tejto nepríjemnosti skúsený Američan môže spokojne skonštatovať, že v novej sezóne stále neprehral ani jeden zápas a svoju bilanciu zvýšil na 6:0. Pred Melbourne totiž triumfoval na turnaji v Brisbane. Bezproblémové víťazstvá si na úvod turnaja pripísali aj dvaja spolufavoriti z prvej päťky svetového rebríčka. Piaty nasadený Argentínčan Juan Martin Del Potro síce stratil tretí set súboja s Američanom Michaelom Russellom 3:6, ale ďalšie tri vyhral 6:4, 6:4 a 6:2. Turnajová päťka Škót Andy Murray povolil Juhoafričanovi Kevinovi Andersonovi iba štyri gemy. Zvíťazil 6:1, 6:1, 6:2, keď vo víťazných úderoch dominoval 37:20.

Zrejme jediným pondelkovým prekvapením v mužskom singli je vypadnutie Čecha Radka Štěpánka. Trinásty nasadený a nedávny finalista z Brisbane zostal na rakete obávaného chorvátskeho delostrelca Iva Karloviča, keď podľahol v piatich setoch 6:2, 6:7 (5), 4:6, 6:3, 4:6. Vyše dvojmetrový Karlovič uštedril súperovi 34 es a odplatil mu prehru z lanského semifinále Davisovho pohára, keď sa na antuke v Poreči v piatich setoch tešil po šiestich hodinách český tenista. „Mrzí ma to, tento zápas som mal vyhrať v štyroch setoch. Nevyužil som veľa brejkbalov a zaplatil som za to. Karlovič bol dnes zdolateľný,“ cituje idnes.cz českého daviscupového reprezentanta Štěpánka.