Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miroslav Hlivák
Bývalý predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák Foto: SITA/Diana Černáková

Úrad pre verejné obstarávanie chce napraviť zlú reputáciu v súvislosti s eurofondami dohodou

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) chce napraviť svoju poškodenú reputáciu pred orgánom auditu Európskej komisie vzájomnou spoluprácou s Ministerstvom financií SR pri kontrole čerpania eurofondov.

Za dôležitú považuje predvídateľnosť svojich rozhodnutí o verejných zákazkách spolufinancovaných z peňazí Európskej únie a očakáva, že by to napokon mohlo znamenať zníženie korekcií za rôzne nedostatky.

Vzájomná dohoda o spolupráci

Predseda ÚVO Miroslav Hlivák označil za dôležitý posun vpred pre rešpektovanie rozhodnutí úradu pri kontrole eurofondových zákaziek nedávne rokovanie s audítormi Európskej komisie v Bruseli na čele s Franckom Sébertom. Spolu s generálnym riaditeľom orgánu auditu na ministerstve financií Vladimírom Urmaničom im predstavili novú vzájomnú dohodu o spolupráci pri kontrole čerpania eurofondov.

„Európskych audítorov zaujímalo, aké opatrenia úrad prijal v kontexte predvídateľnosti rozhodovacej praxe úradu. Vysvetlili sme im podstatu našej novej spolupráce,“ priblížil Hlivák.

„Úrad deklaroval, že bude napĺňať opatrenia na to, aby pri kontrole verejného obstarávania financovaného z eurofondov bola zachovaná čo najväčšia miera jednotnosti rozhodovacej praxe a právnej istoty subjektov čerpajúcich eurofondy,“ uviedol predseda úradu.

Vyšetrovanie Slovenska pre eurofondy

Úrad vlani pri 91 zákazkách financovaných z eurofondov odhalil pochybenia, ktoré mali, alebo mohli mať vplyv na výsledok verejných obstarávaní v objeme takmer 100 mil. eur a zabránil tak prípadným korekciám.

„V tomto nastúpenom trende chce úrad pokračovať ďalej. Akceptácia úradu zo strany Európskej komisie môže v konečnom dôsledku prispieť k zníženiu korekcií,“ dodal Hlivák.

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) v súvislosti s využívaním eurofondov vlani vyšetroval Slovensko v štyroch prípadoch a dva z nich uzavrel s odporúčaniami. V roku 2016 v piatich z ôsmich prípadov vyšetrovania prijal aj odporúčania.

Vnútroštátne kontroly v SR pri finančných prostriedkoch EÚ v rokoch 2013 až 2017 zistili 1 672 podvodných a nepodvodných nezrovnalostí s finančným podielom 11,39 % z platieb. SR je podľa počtu nezrovnalostí v uvedenom období na jedenástom mieste spomedzi 28 členov EÚ, no podiel z platieb má výrazne najvyšší, keďže priemer únie je 1,83 %.

Tretí najnižší podiel v EÚ

OLAF v rokoch 2013 až 2017 pri peniazoch EÚ uzavrel v prípade SR šestnásť vyšetrovaní s odporúčaniami, ich finančný dosah je 2,09 % z platieb. V tomto ukazovateli má SR druhý najvyšší podiel, priemer únie je 0,43 %.

Pri kontrole domácich zdrojov v tom istom období bolo v SR zistených 82 nezrovnalostí s podielom 0,98 % z platieb, keď priemer EÚ je 2,01 %. OLAF zároveň ukončil jedenásť vyšetrovaní s odporúčaniami voči SR, pričom ich vplyv dosiahol 50,3 % z platieb, priemer únie je 2,58 %.

Na súdy v SR sa v rokoch 2010 až 2017 dostalo šestnásť prípadov na základe odporúčaní OLAF-u. V jedenástich prípadoch rozhodli, z toho v deviatich obžalobu zamietli a v dvoch potvrdili, v zvyšných piatich prípadoch ešte nerozhodli. Podiel 18,2 % potvrdených žalôb na prijatých rozhodnutiach v SR je tretí najnižší v EÚ, priemer únie je 42 %.

Odporúčané články

Ministerstvo vnútra reaguje na výzvu prezidenta Kisku ohľadom vyšetrovania vraždy Kuciaka Danko nebude kandidovať na prezidenta, Matečná sa stala novou členkou Slovenskej národnej strany

Neprehliadnite

Aktualizované: Exministri Janušek a Štefanov pôjdu do väzenia, súd potvrdil ich vinu v kauze nástenkový tender V Česku vyšli do ulíc tisíce ľudí, žiadajú demisiu Babiša Na podporu boja proti rakovine pankreasu sa slovenské dominanty rozsvietia na fialovo Znalkyňa skúmala stovky podpisov Ruska, miliónové zmenky Kočnera nie sú pravé Polícia si robí svoju prácu a jej postup v mojom prípade je v poriadku, hovorí prezident Kiska Na účet iniciatívy Za slušné Slovensko pribudlo takmer 50-tisíc eur Video: Vyšetrovateľ NAKA obvinil až 76 osôb z neoprávnených výhod na daniach z pridanej hodnoty Aktualizované: Sudca oznámi písomne svoje rozhodnutie o väzbe pre Kočnera, ale nemá na to lehotu

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies