Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miroslav Hlivák
Bývalý predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák Foto: SITA/Diana Černáková
17. 06. 2018 12:44 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Úrad pre verejné obstarávanie chce napraviť zlú reputáciu v súvislosti s eurofondami dohodou

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) chce napraviť svoju poškodenú reputáciu pred orgánom auditu Európskej komisie vzájomnou spoluprácou s Ministerstvom financií SR pri kontrole čerpania eurofondov.

Za dôležitú považuje predvídateľnosť svojich rozhodnutí o verejných zákazkách spolufinancovaných z peňazí Európskej únie a očakáva, že by to napokon mohlo znamenať zníženie korekcií za rôzne nedostatky.

Vzájomná dohoda o spolupráci

Predseda ÚVO Miroslav Hlivák označil za dôležitý posun vpred pre rešpektovanie rozhodnutí úradu pri kontrole eurofondových zákaziek nedávne rokovanie s audítormi Európskej komisie v Bruseli na čele s Franckom Sébertom. Spolu s generálnym riaditeľom orgánu auditu na ministerstve financií Vladimírom Urmaničom im predstavili novú vzájomnú dohodu o spolupráci pri kontrole čerpania eurofondov.

„Európskych audítorov zaujímalo, aké opatrenia úrad prijal v kontexte predvídateľnosti rozhodovacej praxe úradu. Vysvetlili sme im podstatu našej novej spolupráce,“ priblížil Hlivák.

„Úrad deklaroval, že bude napĺňať opatrenia na to, aby pri kontrole verejného obstarávania financovaného z eurofondov bola zachovaná čo najväčšia miera jednotnosti rozhodovacej praxe a právnej istoty subjektov čerpajúcich eurofondy,“ uviedol predseda úradu.

Vyšetrovanie Slovenska pre eurofondy

Úrad vlani pri 91 zákazkách financovaných z eurofondov odhalil pochybenia, ktoré mali, alebo mohli mať vplyv na výsledok verejných obstarávaní v objeme takmer 100 mil. eur a zabránil tak prípadným korekciám.

„V tomto nastúpenom trende chce úrad pokračovať ďalej. Akceptácia úradu zo strany Európskej komisie môže v konečnom dôsledku prispieť k zníženiu korekcií,“ dodal Hlivák.

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) v súvislosti s využívaním eurofondov vlani vyšetroval Slovensko v štyroch prípadoch a dva z nich uzavrel s odporúčaniami. V roku 2016 v piatich z ôsmich prípadov vyšetrovania prijal aj odporúčania.

Vnútroštátne kontroly v SR pri finančných prostriedkoch EÚ v rokoch 2013 až 2017 zistili 1 672 podvodných a nepodvodných nezrovnalostí s finančným podielom 11,39 % z platieb. SR je podľa počtu nezrovnalostí v uvedenom období na jedenástom mieste spomedzi 28 členov EÚ, no podiel z platieb má výrazne najvyšší, keďže priemer únie je 1,83 %.

Tretí najnižší podiel v EÚ

OLAF v rokoch 2013 až 2017 pri peniazoch EÚ uzavrel v prípade SR šestnásť vyšetrovaní s odporúčaniami, ich finančný dosah je 2,09 % z platieb. V tomto ukazovateli má SR druhý najvyšší podiel, priemer únie je 0,43 %.

Pri kontrole domácich zdrojov v tom istom období bolo v SR zistených 82 nezrovnalostí s podielom 0,98 % z platieb, keď priemer EÚ je 2,01 %. OLAF zároveň ukončil jedenásť vyšetrovaní s odporúčaniami voči SR, pričom ich vplyv dosiahol 50,3 % z platieb, priemer únie je 2,58 %.

Na súdy v SR sa v rokoch 2010 až 2017 dostalo šestnásť prípadov na základe odporúčaní OLAF-u. V jedenástich prípadoch rozhodli, z toho v deviatich obžalobu zamietli a v dvoch potvrdili, v zvyšných piatich prípadoch ešte nerozhodli. Podiel 18,2 % potvrdených žalôb na prijatých rozhodnutiach v SR je tretí najnižší v EÚ, priemer únie je 42 %.

Odporúčané články

Ministerstvo vnútra reaguje na výzvu prezidenta Kisku ohľadom vyšetrovania vraždy Kuciaka Danko nebude kandidovať na prezidenta, Matečná sa stala novou členkou Slovenskej národnej strany

Neprehliadnite

Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované) Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Video: Švédsko cez štvrťfinále MS v hokeji 2019 neprešlo, Fínsko uspelo v gólovej prestrelke Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat Prezident Kiska dávno nie je nadstranícky, podľa Tomáša už mal vybrať šiestich ústavných sudcov Tínedžerka Judita ide vo väzby, je obvinená z vraždy 16-ročného chlapca v Žiline Primátor Vallo predstavil nové poplatky a pravidlá v parkovacej politike Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.