Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miroslav Hlivák
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák. Foto: SITA/Diana Černáková
7. 07. 2018 15:08 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Úrad pre verejné obstarávanie chce počas predsedníctva Slovenska vo V4 priniesť zásadný pokrok

BRATISLAVA 7. júla (WebNoviny.sk) – Cieľom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) počas súčasného ročného predsedníctva Slovenska v stredoeurópskej skupine krajín V4 je priniesť zásadný pokrok vo vybraných, moderných aspektoch verejného obstarávania.

Dôležitou témou bude široká diskusia o hodnote za peniaze. Ako ÚVO v sobotu informoval, už na jeseň zorganizuje odbornú konferenciu na tému Priame rokovacie konanie, hodnota za peniaze a iné otázky verejného obstarávania.

Úrad sa zameria na výmenu skúseností z praxe, ktorá je v oblasti verejného obstarávania problematická a nedoriešená. Týka sa to napríklad zadávania priameho rokovacieho konania z hľadiska oprávnenosti jeho použitia a rizík, ktoré vo vzťahu k obmedzeniu hospodárskej súťaže prináša.

Boj proti nekalým praktikám

„Prax ukazuje to, čo som už viackrát z pozície predsedu ÚVO zdôrazňoval, že verejné obstarávanie je európskou témou a preto vidím vo výmene informácií, skúseností a dobrej praxe medzi krajinami V4 veľký prínos. My sme už iniciovali rokovania s našimi partnermi a všetci si uvedomujeme, že naše spoločné úsilie a spolupráca v rámci V4 posilní naše pozície pred európskymi orgánmi,“ povedal predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

ÚVO bude aj počas predsedníctva pokračovať v boji proti nekalým praktikám vo verejnom obstarávaní v teoretickej aj praktickej rovine. „Pre posilnenie boja proti nekalým praktikám, ktoré sú veľkou celoeurópskou témou, je kľúčová spolupráca vybraných ústredných orgánov štátnej moci. ÚVO preto v marci tohto roku podpísal memorandá o spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR, Najvyšším kontrolným úradom SR a Protimonopolným úradom SR,“ uviedol šéf ÚVO. V tejto iniciatíve chce úrad rozvíjať spoluprácu aj s Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF), ktorého predstaviteľka Margarete Hofmann v júni navštívila SR. „Boj proti nekalým praktikám sa stane kľúčovou témou workshopu, ktorý pre krajiny V4 pripravujeme na december,“ dodal Hlivák.

Ďalšou nosnou témou ÚVO v rámci predsedníctva SR vo V4 bude implementácia najnovších trendov sekundárnych politík, akým je napríklad zelené verejné obstarávanie, kde sa dôraz nekladie iba na celkovú cenu zákazky.

Priaznivý vplyv na životné prostredie

Zohľadňujú sa aj požiadavky, ktoré majú zaistiť, že obstaraný predmet zákazky, vrátane činností súvisiacich, napríklad s jeho dodaním, montážou, inštaláciou, prevádzkou, bude mať priaznivý vplyv na životné prostredie.

„Počas predsedníctva čakajú všetky subjekty vstupujúce do procesu verejného obstarávania na Slovensku zásadné zmeny. Najväčšou výzvou je prijatie novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorá celý proces obstarávania zjednoduší a sprehľadní, ale aj prechod na elektronické verejné obstarávanie, čo našu krajinu priblíži k štandardom Európskej únie,“ priblížila hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková. Úrad sa preto počas predsedníctva bude venovať aj téme elektronizácie verejného obstarávania.

SR aktuálne predsedá v skupine V4 od 1. júla tohto roka do 30. júna 2019, predsedníctvo prevzala od Maďarska.

K téme

Migrantov podľa Fica vozia do Európy mimovládky a predostrel viaceré riešenia migračnej krízy Európski lídri budú na summite v Bruseli hovoriť o migrácii aj amerických clách

Neprehliadnite

Johnson podľa Camerona nikdy neveril v brexit a podporil ho iba pre svoju politickú kariéru Foto: Matej Trusa sa v zápase Fortuna ligy vážne zranil, z ihriska išiel rovno na operáciu Foto: K patrónke Slovenska do Šaštína prišlo viac ako 30-tisíc pútnikov Karel Gott sa fanúšikom poďakoval za podporu a zdieľal s nimi jeho infúziu Video+foto: Otec počas svadobného dňa svojej dcéry vyhodil do vzduchu vlastný dom Čo najviac ohrozuje rodiny na Slovensku? Registrované partnerstvá to podľa prieskumu nie sú Na diaľnici D1 sa zrazili dve autá, nehoda si vyžiadala aj jednu obeť

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X