Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tehelné pole, SK Sigma Olomouc, ŠK Slovan Bratislava
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nový futbalový štadión na Tehelnom poli pred prípravným futbalovým zápasom medzi ŠK Slovan Bratislava - SK Sigma Olomouc. Bratislava, 16. január 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský
20. 01. 2019 16:52 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Úrad pre verejné obstarávanie má výhrady nielen k zmluve na nájom Národného futbalového štadióna

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) má výhrady k návrhu základných podmienok obchodnej verejnej súťaže a zmluvy o nájme Národného futbalového štadióna (NFŠ) v Bratislave.

Úrad na čele s predsedom Miroslavom Hlivákom upozorňuje, že môže ísť o prípad vyžadujúci aplikáciu pravidiel podľa zákona o verejnom obstarávaní, keďže predmet zmluvy môže, napríklad, napĺňať znaky koncesie. Materiál podľa úradu neobsahuje dostatočné množstvo údajov a informácií, na základe ktorých je možné prijať jednoznačný záver, že nie je potrebné postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Otvorene a nediskriminačne

O uvedenom materiáli po vyhodnotení medzirezortného pripomienkového konania má rozhodnúť vláda ako o určitom záväznom podklade pre ďalší postup v zmluvných vzťahoch medzi spoločnosťou Ivana Kmotríka NFŠ, a. s., ako predávajúcim, a štátom, ako kupujúcim, a to na základe ich zmluvy o budúcej kúpnej zmluve.

NFŠ ako prijímateľ dotácie podľa dodatku zmluvy o poskytnutí dotácie zo štátneho rozpočtu je podľa ÚVO povinný zabezpečiť, aby akákoľvek koncesia, alebo iné zverenie modernizácie či prevádzky štadióna tretej strane boli pridelené otvorene, transparentne a nediskriminačne pri riadnom zohľadnení uplatniteľného obstarávania.

„Pokiaľ by v tomto prípade išlo o nadlimitnú koncesiu, platí tak, napríklad, povinnosť aplikovať postup podľa zákona o verejnom obstarávaní. V rámci predmetu opisu predmetu súťaže (zmluvy) materiál vytvára priestor, aby v konečnom dôsledku neboli jeho súčasťou priestory nákupnej pasáže,“ uviedol ÚVO v pripomienke.

Vplyv na budúce príjmy

To má podľa úradu nepochybný vplyv na budúce príjmy nájomcu, s ktorými treba kalkulovať aj v súvislosti s navrhovanými kritériami na vyhodnotenie ponúk. „Na základe toho je vhodné, aby predkladaný materiál jednoznačne stanovoval, či predmetná pasáž bude predmetom nájmu alebo nie,“ poukázal úrad.

Návrh zmluvných podmienok podľa úradu ponecháva priestor na bližšie vymedzenie čísel skyboxov, ktoré budú nájomcovi odovzdané ako holopriestory. „Nie je však zrejmé, či pôjde o všetky skyboxy nachádzajúce sa na štadióne, alebo niektoré z nich budú odovzdané ako zariadené, prípadne niektoré z nich ani nebudú predmetom nájmu. Odporúčame, aby sa materiál vysporiadal aj s touto skutočnosťou,“ dodal ÚVO.

Ministerstvo financií SR vznieslo k materiálu, ktorý predložila ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS), viaceré zásadné pripomienky a žiadalo ho prepracovať. Napríklad, nie je zrejmé, ako budú upravené právne aspekty možného využitia nehnuteľnosti nájomcom a treťou stranou.

Chýbajú dôvody

Rezort financií tiež chcel vedieť, kto je, resp. bude vlastníkom nájmu v čase vykonania verejnej súťaže, či uzatvorenia zmluvy o nájme štadióna. Zaujímal sa tiež o parametre návrhu doby nájmu štadióna na štyri roky s opciou na ďalšie tri roky.

V materiáli podľa ministerstva financií chýba aj zdôvodnenie výšky fixnej zložky nájomného vo výške 1 mil. eur ročne a tiež podielu fixnej zložky nájmu (70 %) a variabilnej zložky (30 %) v hodnotiacom kritériu.

Nie je jasné ani to, akým spôsobom budú hodnotené ponuky pri variabilnej zložke. Rozhodnúť má podľa materiálu ekonomicky najvýhodnejšia ponuka na základe fixnej a variabilnej zložky nájmu. Ministerstvo financií tiež požadovalo zdôvodniť výšku poistného krytia nájomcom do výšky 10 mil. eur a doplniť termín prevodu vlastníctva predmetu nájmu na budúceho kupujúceho, teda na SR.

Odporúčané články

Mesto Zvolen plánuje rekonštrukciu okolia železničnej stanice, na projekty získalo milióny eur Zdravotná starostlivosť na klinike neurochirurgie je zabezpečená, tvrdí vedenie UNB

Neprehliadnite

Ústavný súd podľa Danka nezhorel, parlament bude opäť voliť kandidátov na sudcov Dopravné obmedzenia v Bratislave: Obchádzkové trasy a opatrenia polície (foto + video) Petra Vlhová nemala cestu za zlatom z majstrovstiev sveta jednoduchú, chyby ju nútili riskovať Pellegrini sa kritikou akoby chcel odlepiť od starého vedenia strany Smer-SD, vyhlásil Baránek Donald Trump je nominovaný na Nobelovu cenu za mier, posťažoval sa však na Obamu Foto: Autobus MHD zrazil v Bratislave cyklistu, muž zomrel počas prevozu do nemocnice Aktualizované: HC Slovan Bratislava neuspel v Moskve, s CSKA uhral rovnaké skóre ako v domácom zápase Špeciálny prokurátor Kováčik hovorí o úniku bankového tajomstva a zvažuje trestné oznámenie
string(369) ", , "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.