Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Očkovanie
Očkovanie Foto: ilustračné, Thinkstock.
7. 04. 2018 8:47 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Úrad verejného zdravotníctva dokončuje imunologické prehľady, závisí od nich podoba vakcinácií

BRATISLAVA 7. apríla (WebNoviny.sk) – V súčasnosti sa dokončuje metodické usmernenie hlavného hygienika SR na uskutočnenie imunologických prehľadov v SR v roku 2018. Toto usmernenie obsahuje metodiku výberu osôb, metodiku odberu a laboratórneho vyšetrenia vzoriek krvi na vyšetrenie protilátok proti prenosným ochoreniam.

Určené boli mikrobiologické laboratóriá, ktoré budú zodpovedné za vyšetrenie vzoriek, mechanizmus skladovania a transportu odobratých vzoriek krvi a metodika štatistického spracovania laboratórnych výsledkov. Informoval o tom v piatok hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Odbery vzoriek budú robiť všeobecní lekári

Koordinátorom imunologických prehľadov v SR je Úrad verejného zdravotníctva SR. Organizačne budú zabezpečené prostredníctvom regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR.

Bývalým ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom bola zriadená pracovná skupina pre imunologické prehľady, ktorá navrhla základné kroky realizácie imunologických prehľadov. Odbery klinických vzoriek budú robiť vybraní všeobecní lekári pre deti a dorast a všeobecní lekári pre dospelých. Laboratórne vyšetrenie vykonajú príslušné mikrobiologické laboratóriá.

„Realizácia imunologických prehľadov je náročná, a preto si aj ich dôsledná príprava vyžaduje určitý potrebný čas. Imunologické prehľady sa v roku 2018 vykonajú na reprezentatívnej vzorke populácie SR. Vyšetrí sa približne 4 200 osôb rovnomerne z celého územia, t. j. zo všetkých okresov, bez koncentrácie na obyvateľov väčších miest, zo všetkých vekových skupín, bez ohľadu na etnikum a pri rovnomernom zastúpení oboch pohlaví,“ objasnil Mikas.

Posledné prehľady preukázali dostatočnú kolektívnu imunitu

Zároveň informoval, že do imunologických prehľadov budú zahrnuté prenosné ochorenia: osýpky, mumps, ružienka, vírusová hepatitída A, vírusová hepatitída B, vírusová hepatitída C.

Výsledky imunologických prehľadov budú podľa hlavného hygienika tvoriť podklady pre prípadné zmeny v očkovacej schéme alebo potvrdia súčasnú vakcinačnú stratégiu v SR. Posledné imunologické prehľady sa na Slovensku vykonali v roku 2002.

„Výsledky posledných imunologických prehľadov z roku 2002 preukázali dostatočnú kolektívnu imunitu a správne nastavenie jednotlivých schém očkovania proti všetkým infekčným ochoreniam zaradeným v rámci pravidelného povinného očkovania. Avšak vzhľadom na zväčšujúce sa riziko zavlečenia prenosných ochorení na územie SR, ako aj na pokles zaočkovanosti detskej populácie v SR na hranicu 95 % u vybraných druhov povinného očkovania bolo nevyhnutné prijať rozhodnutie o realizácii imunologických prehľadov,“ konštatoval Mikas.

Odporúčané články

Paška a jeho politická kariéra: Spoluzakladal Smer-SD a spájali ho aj s kauzou predraženého CT Video: SaS predstavila reformu zdravotníctva, štátne nemocnice by zmenili na akciové spoločnosti

Neprehliadnite

Hazardujú s ochranou práv Slovákov, Via Iuris kritizuje postoj poslancov pri voľbe ústavných sudcov Najviac minút odohral Sekera a najčastejšie strieľal Černák, pozrite si štatistiky Slovákov Dunaj na území Slovenska výrazne stúpol, meteorológovia vydali výstrahy 3. stupňa pred povodňami Dvojakej kvalite v Európskej únii podľa Matečnej odzvonilo, Slovensko pripravuje tvrdé sankcie Aktualizované: Vo veku 72 rokov zomrel slovenský spisovateľ Dušan Mitana Matovič ostro kritizoval platy poslancov, vo vystúpení pokračoval aj po konci schôdze parlamentu Prezident Kiska vymenuje ďalších ústavných sudcov len, ak poslanci doplnia počet kandidátov Hanby Bratislavy: Kollárko vyzerá ako po bombardovaní, čaká ho však zmena a podzemné garáže

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.