Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Očkovanie
Foto: ilustračné, Thinkstock
7. apríla 2018 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Úrad verejného zdravotníctva dokončuje imunologické prehľady, závisí od nich podoba vakcinácií

BRATISLAVA 7. apríla (WebNoviny.sk) – V súčasnosti sa dokončuje metodické usmernenie hlavného hygienika SR na uskutočnenie imunologických prehľadov v SR v roku 2018. Toto usmernenie obsahuje metodiku výberu osôb, metodiku odberu a laboratórneho vyšetrenia vzoriek krvi na vyšetrenie protilátok proti prenosným ochoreniam.

Určené boli mikrobiologické laboratóriá, ktoré budú zodpovedné za vyšetrenie vzoriek, mechanizmus skladovania a transportu odobratých vzoriek krvi a metodika štatistického spracovania laboratórnych výsledkov. Informoval o tom v piatok hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Odbery vzoriek budú robiť všeobecní lekári

Koordinátorom imunologických prehľadov v SR je Úrad verejného zdravotníctva SR. Organizačne budú zabezpečené prostredníctvom regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR.

Bývalým ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom bola zriadená pracovná skupina pre imunologické prehľady, ktorá navrhla základné kroky realizácie imunologických prehľadov. Odbery klinických vzoriek budú robiť vybraní všeobecní lekári pre deti a dorast a všeobecní lekári pre dospelých. Laboratórne vyšetrenie vykonajú príslušné mikrobiologické laboratóriá.

„Realizácia imunologických prehľadov je náročná, a preto si aj ich dôsledná príprava vyžaduje určitý potrebný čas. Imunologické prehľady sa v roku 2018 vykonajú na reprezentatívnej vzorke populácie SR. Vyšetrí sa približne 4 200 osôb rovnomerne z celého územia, t. j. zo všetkých okresov, bez koncentrácie na obyvateľov väčších miest, zo všetkých vekových skupín, bez ohľadu na etnikum a pri rovnomernom zastúpení oboch pohlaví,“ objasnil Mikas.

Posledné prehľady preukázali dostatočnú kolektívnu imunitu

Zároveň informoval, že do imunologických prehľadov budú zahrnuté prenosné ochorenia: osýpky, mumps, ružienka, vírusová hepatitída A, vírusová hepatitída B, vírusová hepatitída C.

Výsledky imunologických prehľadov budú podľa hlavného hygienika tvoriť podklady pre prípadné zmeny v očkovacej schéme alebo potvrdia súčasnú vakcinačnú stratégiu v SR. Posledné imunologické prehľady sa na Slovensku vykonali v roku 2002.

„Výsledky posledných imunologických prehľadov z roku 2002 preukázali dostatočnú kolektívnu imunitu a správne nastavenie jednotlivých schém očkovania proti všetkým infekčným ochoreniam zaradeným v rámci pravidelného povinného očkovania. Avšak vzhľadom na zväčšujúce sa riziko zavlečenia prenosných ochorení na územie SR, ako aj na pokles zaočkovanosti detskej populácie v SR na hranicu 95 % u vybraných druhov povinného očkovania bolo nevyhnutné prijať rozhodnutie o realizácii imunologických prehľadov,“ konštatoval Mikas.

Odporúčané články

Paška a jeho politická kariéra: Spoluzakladal Smer-SD a spájali ho aj s kauzou predraženého CT Video: SaS predstavila reformu zdravotníctva, štátne nemocnice by zmenili na akciové spoločnosti

Neprehliadnite

Sestry Fialkové sa s biatlonovým zväzom nedohodli na zmluve, môžu prísť o Svetový pohár Tomáš hovorí o katastrofálnej porážke opozície v komunálnych voľbách, zhodnotil aj výsledok Smeru Obvinili prvého Slováka za účasť pri bojoch na Ukrajine, Máriovi hrozí niekoľkoročné väzenie Video: Ocon pripravil Verstappena o víťazstvo v Brazílii, Holanďan ho následne fyzicky napadol Pietna spomienka na Mariána Geišberga bude v novej budove SND Tréner Hapal prvýkrát privítal slovenskú futbalovú reprezentáciu, túži po výhre proti Česku Navýšili trest za falšovanie zmeniek pre exsiskára Kosíka známeho z únosu Kováča mladšieho Elvis Presley dostane posmrtne od prezidenta Trumpa najvyššie civilné vyznamenanie v USA

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies