Úrad vlády otvorí verejnosti dvere, odhalí aj tajné zákutia

Urad vlady
Deň otvorených dverí na úrade vlády bude lákadlom pre verejnosť. (archívne foto) Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – Úrad vlády SR a jeho bežným okom nevidené priestory si môžu prísť záujemcovia pozrieť v sobotu od 10:00 do 15:00. Deň otvorených dverí ponúka návštevu reprezentačných priestorov, ale aj rokovacej miestnosti, kde každý týždeň zasadá vláda.

Verejnosť môže tiež využiť možnosť poprechádzať sa v záhrade bývalého letného arcibiskupského paláca, ktorá nie je bežne prístupná; pre verejnosť je otvorená iba raz do roka.

Prídu policajti aj meteorológovia

V areáli Úradu vlády SR bude vystavená vojenská technika, pripravená je ukážka zásahu policajtov so služobnými psami, svoje prácu priblížia aj hasiči. Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) ukážu, ako sa predpovedá počasie a so zdravotníkmi si vo vozidle rýchlej zdravotníckej služby môžu návštevníci zopakovať zásady prvej pomoci.

Na výstave v Zrkadlovej sále bude možné dozvedieť sa zaujímavé informácie o Európskej únii, ktorej členom je Slovensko už desať rokov. Pripravená je tiež ukážka inteligentného policajného vozidla a v prezentačnom stánku Operačného programu Informatizácia spoločnosti sa môžu ľudia naučiť pracovať s dátovými schránkami a tzv. eID, teda novým občianskym preukazom s čipom, ktoré umožňujú občanom komunikovať s úradmi elektronickou formou.

Na terase Zrkadlovej sály bude hrať vojenská kapela, zahrá aj hudba ministerstva vnútra. V záhrade skupina Fringia ukáže, ako sa v 17. a v 18. storočí tancovalo na šľachtických dvoroch.

Predstavia sa aj národnostné menšiny

Deň otvorených dverí na úrade vlády, predstaví aj kultúru viacerých národnostných menšín žijúcich na Slovensku. Ako agentúru SITA informoval Tlačový odbor úradu vlády, vystúpenia štyroch menšinových umeleckých súborov sú tohtoročnou novinkou. Súbory budú prezentovať kultúru chorvátskej, rusínskej, rómskej a ukrajinskej národnostnej menšiny.

Predstavia sa súbory Čunovski bećari, Ruthenia, Ohnivé srdcia pri združení Zvonček a Klub Tarasa Ševčenka. Život, tradície aj aktivity menšín priblížia tiež informačné stánky, pri ktorých budú návštevníkov vítať predstavitelia menšín v krojoch. Úrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny zároveň poskytne ľuďom materiály a prezentácie o všetkých trinástich menšinách a etnických skupinách, ktoré žijú na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom