Úrad vlády otvoril dvere verejnosti, priniesol aj novinky

Deň otvorených dverí na Úrade vlády SR
Predseda vlády SR Robert Fico (druhý sprava) sa fotí s návštevníkmi Úradu vlády SR počas Dňa otvorených dverí na Úrade vlády SR. Bratislava, 7. jún 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Novinkou na tohtoročnom Dni otvorených dverí na Úrade vlády SR, ktorý si mohla prísť verejnosť v sobotu pozrieť, boli vystúpenia súborov národnostných menšín žijúcich na Slovensku.

Úrad vlády tak chcel priblížiť kultúru, ale aj život menšín, ktoré u nás žijú. Súbory Čunovski bećari, Ruthenia, Ohnivé srdcia pri združení Zvonček a Klub Tarasa Ševčenka predstavili kultúru chorvátskej, rusínskej, rómskej a ukrajinskej menšiny. Život, tradície aj aktivity menšín predstavili tiež v informačných stánkoch.

Je mi ľúto, že sa sobotňajší deň koná v tieni včerajšej smutnej udalosti (piatková tragická nehoda autobusu s trnavskými študentmi, pozn. SITA), no napriek tomu sme privítali ľudí, ktorí prišli z celého Slovenska a záujem o toto podujatie je veľmi veľký,“ povedal premiér Robert Fico.

Obrazom: Deň otvorených dverí na Úrade vlády SR

Ako dodal, verí, že ľudí najviac zaujíma možnosť vidieť priestory, kde pracuje vláda, kde sa konajú oficiálne stretnutia, ale aj tie, kde má vláda riadne zasadnutia. „Ľudia by si mali určite pozrieť priestory, ktoré sa bežne neukazujú. Sú to súkromné pracovne predsedu vlády a podpredsedov, no najzaujímavejšia je podľa môjho názoru miestnosť, kde zasadá vláda, pretože práve tam sa prijímajú najzásadnejšie rozhodnutia,“ doplnil premiér Fico.

Život všetkých 13-tich národnostných menšín a etnických skupín, ktoré u nás žijú, predstavil formou rôznych materiálov a prezentácií v samostatnom stánku Úrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny.

Okrem informácií o menšinách a vystúpení ich súborov mohli návštevníci Dňa otvorených dverí vidieť aj iné zaujímavé atrakcie. V areáli Úradu vlády SR si mohli prezrieť vojenskú techniku, na vlastné oči vidieť ukážku zásahu policajtov so služobnými psami, svoju prácu priblížili aj hasiči. Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) ukázali, ako sa predpovedá počasie a so zdravotníkmi si vo vozidle rýchlej zdravotníckej služby mohli návštevníci zopakovať zásady prvej pomoci. Na terase Zrkadlovej sály hrala vojenská kapela, zahrala tiež hudba ministerstva vnútra. V záhrade skupina Fringia otvorila podujatie a ukázala, ako sa v 17. a v 18. storočí tancovalo na šľachtických dvoroch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico