Úrad vlády podpísal zmluvu s externou advokátkou, Remišová upozorňuje na jej spojenie s Glváčom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veronika Remišová
Poslankyňa NR SR za hnutie OĽaNO Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 31. júla (WebNoviny.sk) – S externou advokátkou Michaelou Törökovou Úrad vlády SR uzavrel rámcovú dohodu, a teda právne služby bude úrad vlády čerpať iba v takom rozsahu, v akom budú potrebné.

Uvádza to úrad vlády vo svojom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla Tatiana Kmecová ako reakciu na tvrdenia poslankyne NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veroniky Remišovej.

Poslankyňa upozornila na to, že Úrad vlády SR podpísal zmluvu na právne služby za viac ako 200-tisíc eur s DPH s advokátkou Michaelou Törökovou, s ktorou mal dlhé roky spoločnú firmu vysoký funkcionár Smeru Martin Glváč, a ktorá zastupovala reštituentov v prípade sporného prevodu pozemkov v Čiernej Vode na firmu blízku práve Glváčovi.

Vyššie náklady na právny odbor

Úrad vlády upozornil, že mesačná prevádzka právneho odboru by pre Úrad vlády SR, teda štát, predstavovala neporovnateľne vyššie náklady, než využívanie služieb externého advokáta za podmienok uzatvorených v rámcovej zmluve.

„Čo sa týka výberu advokáta, Úrad vlády SR postupoval v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Úrad si prieskumom trhu overil primeranosť ponuky a na základe uvedenej skutočnosti pristúpil k uzavretiu, resp. pokračovaniu rámcovej dohody s osvedčenou advokátkou,“ približuje úrad vlády.

„Úrad vlády SR si objednal poskytovanie právnych služieb formou uzatvorenia rámcovej dohody s advokátom z viacerých dôvodov. Jedným z nich je to, že v rámci efektívneho chodu úradu, ako aj šetrenia verejných financií, Úrad vlády SR nemá zriadený právny odbor, ale špecifické činnosti, ktoré by zastrešoval, sú predmetom poskytovania právnych služieb zo strany obstaranej advokátky. Zamestnanci Úradu vlády SR s kvalifikáciou v odbore právo majú vlastnú rozsiahlu agendu, pričom plnia odborné úlohy vyplývajúce z vecných kompetencií Úradu vlády SR, a to najmä v oblasti prípravy a tvorby legislatívy, zabezpečenia činnosti vlády Slovenskej republiky a predsedu vlády Slovenskej republiky, prípravu materiálov na rokovanie vlády, kontrolu plnenia úloh vyplývajúcich z uznesení vlády a podobne,“ píše sa v stanovisku.

Nárazové prípady

Agenda, ktorá je predmetom poskytovania právnych služieb externou advokátkou, je podľa reakcie úradu vlády nárazová, a preto je lepšie a efektívnejšie využívať služby externého partnera, zvlášť takého, ktorý svojou odbornosťou a úspešnosťou v už ukončených súdnych konaniach ušetril štátu nemalé finančné prostriedky.

„Napríklad, advokátka úspešne zastupovala Úrad vlády SR v súdnom spore s Apollo Business Centrom, v.o.s., týkajúcom sa zmluvy o prenájme bytových a nebytových priestorov, kde išlo o sumu viac ako 2 278 000 eur. V ďalšom súdnom spore spoločnosť Kochman Information & Services s.r.o. žalovala Úrad vlády SR o zaplatenie istiny vo výške viac ako 4 491 000 eur, ktoré Úrad vlády SR na základe odbornej práce externej advokátky zaplatiť nemusel a podobne,“ dodáva úrad vlády a upozorňuje, že do bežnej činnosti úradu, pod ktorú patrí aj agenda právnych služieb alebo ich obstaranie, predseda vlády SR nezasahuje.

To znamená, že rozhodnutie o tom, akým spôsobom budú zabezpečené právne služby nepatrí do kompetencie predsedu vlády, ale do kompetencií vedúceho Úradu vlády SR. Aktuálne je na čele úradu vlády zástupca vedúceho úradu vlády, keďže funkcia vedúceho úradu vlády nie je obsadená.

Upozornili na údajný klientelizmus

Úrad vlády dodáva, že porovnávať tento prípad s medializovaným prípadom advokáta Radomíra Bžána zo strany OĽaNO považuje za prehnané a neadekvátne, „a to aj vzhľadom na sumu uvedenú v rámcovej dohode. Ich reakciu na spoluprácu s externou advokátkou vnímame ako snahu o škandalizovanie Úradu vlády SR za každú cenu“.

Hnutie OĽaNO upozornilo na klientelizmus pri poskytovaní právnych služieb. Podľa hnutia to nie je prvý prípad, keď Úrad vlády SR zazmluvnil túto advokátku.

„Právne služby slúžia často na zbytočné vyťahovanie peňazí od štátu, ako sme to videli pri nehoráznej odmene pre advokáta Radomíra Bžána, ktorý mal pôvodne dostať odmenu od štátu vo výške 77 miliónov eur. Je neprijateľné, že úrad vlády uzatvoril túto zmluvu práve v čase, keď ministerstvo spravodlivosti navrhuje pravidlá, ktoré majú urobiť poriadok s využívaním externých právnych služieb, aby sa už neopakovala kauza Bžán. Ministerstvo spravodlivosti navyše žiada, aby rezorty používali externé služby, len ak je to nevyhnutné, keďže všetky ministerstvá vrátane úradu vlády majú svoje vlastné právne oddelenia,“ upozornila predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.

Zároveň vyzvala premiéra Petra Pellegriniho, aby riadne zdôvodnil, tak, ako to žiada ministerstvo spravodlivosti, prečo úrad vlády nevyužíva svoje vlastné právne kapacity, ale musí zazmluvňovať externé právne služby, navyše firmu blízku vysokému funkcionárovi Smeru-SD.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin GlváčVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti