Úrad vlády zásadne nesúhlasí so zmenami v osobnej asistencii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Invalid
invalidný vozík

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Úrad vlády SR zásadne nesúhlasí s návrhom rezortu práce a sociálnych vecí na zvýšenie hranice príjmu ťažko zdravotne postihnutej osoby, od ktorej sa má podieľať na úhradách za osobnú asistenciu, z trojnásobku na štvornásobok životného minima. „Ide o diferencovaný prístup k dvom typom sociálnej pomoci občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, a to k osobnej asistencii a opatrovaniu,“ odkázal úrad vlády ministerstvu práce a sociálnych vecí počas pripomienkovania návrhu novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Nastavenie hranice príjmu ťažko zdravotne postihnutej osoby, ktorej je priznaná osobná asistencia, na trojnásobok životného minima je podľa úradu vlády postačujúce na to, aby sa väčšina ťažko zdravotne postihnutých osôb nepodieľala na úhradách na osobnú asistenciu. Priemerný peňažný príspevok na osobnú asistenciu totiž podľa úradu vlády rastie rýchlejšie, ako rastie životné minimum.

„Väčšina osôb, ktorým sa poskytuje osobná asistencia, má príjem väčšinou tvorený z invalidného dôchodku, ktorý je nižší ako trojnásobok životného minima,“ upozornil úrad vlády. Priemerný medziročný rast príspevku na osobnú asistenciu v rokoch 2005 až 2009 bol 7 %, nárast medzi rokmi 2005 až 2009 bol 31 %. Opačnú tendenciu podľa úradu vlády vykazuje peňažný príspevok na opatrovanie, ktorého výška je závislá väčšinou od starobného dôchodku osoby, ktorá je opatrovaná. „Nastavenie na 1,3-násobok životného minima ako hranice príjmu spôsobuje medziročné klesanie priemernej vyplatenej dávky, pretože dôchodky rastú rýchlejšie ako životné minimum a ak sa táto hranica neposunie, pokles bude pokračovať,“ varuje úrad vlády. Úrad preto požaduje prepracovať nastavenie príjmových hraníc na účely určenia sumy na participáciu oprávnených osôb na úhradách za poskytované kompenzácie. Podľa úradu vlády by sa nemali zvyšovať rozdiely medzi hranicami príjmu osôb, ktorým sa poskytuje osobná asistencia a osôb, ktorým sa poskytuje opatrovanie a mal by sa zastaviť pokles vyplácaných peňažných príspevkov za opatrovanie.

Od začiatku júla tohto roka by sa mali zmierniť podmienky čerpania peňažného príspevku na osobnú asistenciu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorú vypracovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Rezort navrhuje umožniť rodinným príslušníkom vykonávať vymedzené úkony osobnej asistencie svojmu ťažko zdravotne postihnutému príbuznému vo zvýšenej miere. „V tejto súvislosti sa vypúšťajú súčasné limitujúce podmienky, ktorými sú zamestnanie, štúdium alebo odkázanosť fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím na osobnú asistenciu v rozsahu minimálne 3 650 hodín ročne,“ uvádza ministerstvo.

Novelou zákona sa má od druhého polroka tohto roka zvýšiť ochrana príjmu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím pri peňažnom príspevku na osobnú asistenciu z trojnásobku na štvornásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. „Predpokladáme, že v roku 2011 sa zvýšená ochrana príjmu dotkne 261 poberateľov peňažného príspevku na osobnú asistenciu. Pri každom z uvedených poberateľov sa priemerne zvýši ich príjem za druhý polrok tohto roka priemerne o približne 460 eur,“ odhaduje ministerstvo práce a sociálnych vecí. Zo zákona sa má vypustiť povinnosť fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím vo výkazoch o počte hodín vykonávanej osobnej asistencie uvádzať vykonané činnosti osobnej asistencie.

V záujme znížiť výdavky zo štátneho rozpočtu rezort práce navrhuje, aby úrady práce a sociálnych vecí nemuseli vydávať rozhodnutie o zvýšení peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov alebo o zvýšení peňažného príspevku na opatrovanie z dôvodu úpravy sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu. „Predpokladáme, že upustenie od povinnosti vydávanie rozhodnutia vo vybraných prípadoch predstavuje úsporu na poštovnom v roku 2011 v sume 361,5 tisíc eur, v roku 2012 vo výške 367,8 tisíc eur a v roku 2013 v sume 374 tisíc eur,“ dodáva ministerstvo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR