Úradníci sa nechcú vzdať kolkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kolky
Foto: SITA

BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) – Zámer ministerstva financií zrušiť používanie kolkových známok kritizujú viaceré ministerstvá či štátne orgány. Nepáči sa im termín zrušenia kolkov, či nedostatočné vyčíslenie dodatočných nákladov, ktoré im vzniknú. Generálna prokuratúra SR napríklad nepovažuje zrušenie kolkových známok za úplne racionálne a riadne zdôvodnené opatrenie.

Generálna prokuratúra v zásadnej pripomienke žiada len čiastočné zrušenie kolkových známok, a to len pri vyšších nominálnych hodnotách. Zároveň upozorňuje, že zabezpečenie vyberania poplatkov v hotovosti bude mať negatívny dopad na štátny rozpočet. „Bude potrebné na každú okresnú prokuratúru, krajskú prokuratúru a na register trestov prijať po jednom zamestnancovi, ktorý bude zabezpečovať výber a zúčtovanie poplatkov za odpis registra trestov a výpis z registra trestov,“ uvádza generálna prokuratúra.

Nesúhlasí ani ministerstvo vnútra

S celkovou koncepciou zrušenia kolkových známok nesúhlasí ani Ministerstvo vnútra SR, nakoľko nie sú podľa neho vyčíslené vyvolané náklady spojené so zavedením hotovostného a bezhotovostného platobného styku. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že vyvolané náklady bude pravdepodobne nutné pokryť z plánovaných rozpočtových prostriedkov rezortu. V prípade zrušenia kolkových známok preto rezort žiada navýšenie finančných prostriedkov v kapitole ministerstva vnútra. So zrušením kolkových známok ako jednej z možných foriem platenia poplatkov súhlasí napríklad Ministerstvo spravodlivosti SR. Žiada však oddialiť účinnosť zákona a taktiež navýšiť aj rozpočtové zdroje rezortu.

Používanie kolkových známok v praxi stráca podľa ministerstva financií svoj pôvodný význam a rezort chce preto používanie kolkov postupne zrušiť. Možnosť platenia správnych poplatkov formou kolkovej známky chce ministerstvo ponechať do konca roka 2012, za predpokladu, že ich poplatník bude mať už skôr zakúpené. Po zrušení kolkov sa budú môcť správne poplatky platiť poštovým poukazom, prevodom z účtu v banke a v hotovosti do pokladnice správneho orgánu. Rezort financií chce pritom uložiť pre všetky orgány verejnej správy zákonnú povinnosť prijímať platby poplatkov v hotovosti pre prípad, ak sa poplatník rozhodne túto formu úhrady poplatku využiť.

V záujme urýchlenia platieb poplatkov chce ministerstvo rozšíriť spôsob platenia aj o platbu platobnou kartou. „Súčasne sa ustanovuje možnosť platenia poplatku prostredníctvom krátkej textovej správy (SMS), ak budú zo strany príslušných inštitúcií vytvorené technické predpoklady na realizáciu tohto spôsobu platenia,“ uvádza rezort financií v návrhu zákona o zrušení kolkových známok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať