Úrady v Donbase hrozia prerušením dodávok uhlia na Ukrajinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Boje v Donbase pokračujú
Situácia je stále najhoršia v meste Avdijivka severne od bašty proruských separatistov, Donecka. Foto: SITA/AP

DONECK/KYJEV 27. februára (WebNoviny.sk) – Ukrajinskí radikáli odmietli v pondelok ultimátum vedenia samozvaných republík vyhlásených v Donbase a oznámili, že budú pokračovať v blokáde železničných tratí. Vyhlásil to podľa agentúry TASS koordinátor tzv. štábu blokády obchodovania s Doneckou a Luhanskou ľudovou republikou (DĽR a LĽR), Anatolij Vynohrodskyj.

Reagoval tým na dnešné vyhlásenie lídrov DĽR a LĽR s varovaním, že vo všetkých priemyselných podnikoch pod ukrajinskou jurisdikciou, ktoré pôsobia v DĽR a LĽR, bude zavedená „nútená správa, ak blokáda nebude ukončená do stredy (1. marca 2017) 00.00 h“ miestneho času.

Okrem toho DĽR a LĽR v prípade neukončenia blokády hrozia aj prerušením dodávok uhlia na Ukrajinu.

Obviňujú Kyjev z využitia radikálov

Vynohrodskyj uviedol, že DĽR a LĽR majú spory s podnikateľom Rinatom Achmetovom a „pokúšajú sa vyvíjať na nás nátlak“. „Ale to im nevyjde. To nie je znárodnenie, ale lúpež,“ vyhlásil na margo plánov o zavedení nútenej správy. Dodal, že uhlie z Donbasu nepotrebuje Ukrajina ani Rusko, „preto sa ich zmocnila panika“.

Heorhij Tuka, ukrajinský minister pre územia, ktoré Kyjev nemá pod kontrolou, v reakcii na najnovší vývoj vyjadril presvedčenie, že DĽR a LĽR „neznárodnia ukrajinské podniky pôsobiace v Donbase“. Podľa neho ide o pokus „zastrašiť nás“.

Najvyšší predstavitelia DĽR a LĽR, Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij, súčasne obvinili Kyjev z využitia radikálov na blokádu železničných tratí, čo viedlo k zastaveniu výroby v mnohých priemyselných podnikoch v Donbase. Zdôraznili tiež, že v dôsledku týchto udalostí budú „transformovať výrobné procesy v svojich republikách a orientovať ich na trh Ruska a ďalších krajín“.

Dodávky uhlia sa zastavili koncom januára

Podľa TASS-u už obe republiky vytvorili štáby na kontrolu prechodu donbaských priemyselných podnikov spod ukrajinskej jurisdikcie pod nútenú správu.

Blokáda Donbasu sa začala 25. januára, keď skupina bývalých účastníkov vládnej vojenskej operácie (ATO) v Donbase, medzi ktorými boli aj poslanci ukrajinského parlamentu, zablokovala na viacerých úsekoch železničné trate vedúce na územia kontrolované separatistami.

Radikáli svoj krok zdôvodnili tvrdením, že akékoľvek obchodovanie so samozvanými republikami v Doneckej a Luhanskej oblasti je protizákonné. Jeden z účastníkov blokády, poslanec ukrajinského parlamentu Semen Semenčenko, podľa agentúry Interfax pohrozil aj blokádou železničného spojenia medzi Ukrajinou a Ruskom.

Doterajšia blokáda viedla k výpadkom v zásobovaní uhlím, ukrajinské úrady boli preto nútené zaviesť mimoriadne úsporné opatrenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať