Úrady vydali pred sopkou Merapi výstrahy, bola nariadená evakuácia blízkeho okolia

Merapi
Sopka Merapi 22. mája 2018 Foto: SITA/AP

JAKARTA 22. mája (WebNoviny.sk) – Indonézske úrady zvýšili stupeň varovania pred sopkou Merapi na husto obývanom ostrove Jáva z bežnej najnižšej úrovne na úroveň znamenajúcu výstrahu.

Dôvodom je zvýšená aktivita vulkánu, ktorý od pondelka štyrikrát vybuchol a vychrlil dym a popol do výšky 3 500 metrov. Úrady v tejto súvislosti nariadili evakuáciu obyvateľov žijúcich v okruhu troch kilometrov od sopky. Podľa hovorcu národnej agentúry pre zmierňovanie katastrof Sutopa Purwa Nugroha od utorka rána zo svojich domovov odišlo zhruba 660 ľudí.

Nugroho uviedol, že momentálne tiež platí zákaz lezenia na Merapi a do zakázanej oblasti môžu vojsť len zamestnanci agentúry pre zmierňovanie katastrof a spriaznení výskumníci. Sopka si zatiaľ nevyžiadala žiadne obete a jej činnosť neovplyvnila ani prevádzku letiska v Jogjakarte.

Sopka Merapi (v preklade Ohňová hora) meria 2 968 metrov a nachádza sa približne 30 kilometrov od Jogjakarty. Podľa okresných úradov žije v okruhu 10 kilometrov okolo nej zhruba štvrť milióna ľudí. Merapi je najaktívnejším z asi 500 indonézskych vulkánov. Posledná veľká erupcia sa odohrala v roku 2010 a vyžiadala si 347 ľudských životov. Ďalšia veľká erupcia bola v roku 1930, keď počet obetí dosiahol 1300.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom