Urbanizmus nie je len o šedej farbe betónu. Zelené strechy dokážu stavbám vdýchnuť život

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Green Roof
Foto: Getty Images

Winston Churchill kedysi vyslovil: „Formujeme naše budovy a následne ony formujú nás.“ Každú budovu by sme mali vnímať ako podstatný element podieľajúci  sa na celkovom ráze a dojme z miesta, kde sa nachádza. Stavby sú súčasťou organického celku mesta v ktorom žijeme, pracujeme a budujeme si medziľudské vzťahy. Ľudia vnímajú nie príliš pozitívne rastúce zahusťovanie miest a sú čoraz viac senzitívnejší na zvyšujúci sa deficit zelene v ich životnom priestore.

Odlišný prístup uvažovania a inovatívne riešenia v architektúre priniesli ideu zelených striech. Tá je tu s nami paradoxne už od počiatkov staviteľstva ako takého. Svoje miesto a popularitu si získava v posledných rokoch aj na Slovensku. A celkom oprávnene. Jednak ide o návrat zelene do husto osídleného mestského urbanizmu a na druhej strane sa táto „piata fasáda“ dostáva do pozície silne funkčnej zložky budovy – plní klimatickú, energetickú a v neposlednom rade aj esteticko-oddychovú funkciu stavby.

Nejde len o skrášlenie. Pozrime sa na praktické prínosy zelenej strechy

Možno si pomyslíte, že zelená strecha je estetický výstrelok architektov bez praktického významu. To je zásadný omyl. Zelená strecha, prípadne zelená fasáda, je samozrejme zaujímavejšia a krajšia. Pre obyvateľov budovy prináša nespočetné množstvo nezanedbateľných a praktických výhod. V horúcich letných dňoch je doslova ekologickou klimatizáciou pre celú budovu. Viacerí z nás poznajú letné „nešťastie“ v podobe bývania na horných podlažiach alebo priamo pod  rozpálenou strechou. Horúci  byt, či kancelársky priestor, to nie je žiadne terno. V letných dňoch sa budova nestíha dostatočne ochladiť ani počas noci.

2_bytova vystavba_delta group_slovensko 1.jpg
Bytová výstavba DELTA Group Slovensko. Foto: DELTA Group SK

Štandardná klimatizácia nie je ideálnou záchranou, keďže okrem energetickej náročnosti prináša aj rad nepriaznivých dopadov na zdravie. Našli by sme síce ďalšie technické riešenia, napr. úprava vzduchotechniky a pod. Tie sa však priamo úmerne pretavia do dramaticky rastúcich nákladov na realizáciu i spotrebovanú energiu. Zelená strecha naproti tomu vytvára prirodzenú a ekologickú bariéru voči prehrievaniu sa stavby. Termoizolačnou funkciou to zďaleka nekončí. Pridanou hodnotou je výborná schopnosť absorbovať dažďovú vodu, zadržiavať ju a tým výrazne pozitívne ovplyvniť mikroklímu danej lokality.

Aké typy zelených striech existujú?

Zelené strechy vo všeobecnosti rozdeľujeme podľa technológie a druhu použitej zelene na extenzívne a intenzívne. Veľmi zjednodušene – extenzívna strecha je takmer bez potreby údržby. Na zelenú plochu využíva sukulenty, alebo tzv. rozchodníky, ktoré si vyžadujú len občasné poliatie vodou. Kvôli zavlažovaniu je rozumné rátať s vývodom vody na streche.  Naproti tomu intenzívna zelená strecha počíta s využitím „klasických“ rastlín, vďaka väčšej hrúbke a náročnejšej technológii prípravy je vhodnejšia pre zaťaženie chôdzou. Môžeme sa baviť o „aktívnej streche“ využiteľnej na relax a oddych. Určite odporúčam konzultáciu so záhradným architektom, ktorú využívam aj ja – rastliny sú živé organizmy. Je teda na mieste poradiť so špecialistom k celkovému návrhu vhodného druhového zloženia pre konkrétnu situáciu,“ hovorí Ing. arch. Juraj Bačkor zo spoločnosti DELTA Group SK.

3_firemne sidlo_delta group_slovensko 1.jpg
Firemné sídlo DELTA Group Slovensko. Foto: DELTA Group SK

Prečo by sme mali povedať zeleným strechám jedno veľké ÁNO?

Zeleň je neoddeliteľnou súčasťou ekosystému a environmentálneho prostredia v ktorom žijeme, pracujeme. Má priamy vplyv na náš život i náladu. Kde je zeleň, tam sa cítime príjemnejšie a vzduch nám zrazu vonia viac. Nebavíme sa iba o subjektívnych dojmoch. Zeleň pre nás zabezpečuje premenu oxidu uhličitého na kyslík, výrazne zlepšuje miestnu klímu odparovaním zadržiavanej vody, viaže na seba prach a filtruje škodliviny vo vzduchu. 

4_administrativne budovy dock v prahe_project management delta_vizualizacia 1.jpg
Administratívne budovy Dock v Prahe Project management DELTA – vizualizácia. Foto: DELTA Group SK

Zelené strechy sú logické a absolútne obhájiteľné riešenie pre podporu ekológie. Je to otázka našej vlastnej zodpovednosti voči sebe a mladej generácii, zlepšovať prostredie v ktorom žijeme. Hľadať vhodné a bystré riešenia na to, aby sme dokázali nahrádzať každú stratenú plochu zelene. Ľahostajnosť v tejto otázke nie je na mieste. Praktické benefity sú tiež  silným argumentom. A priznajme si – zelená strecha je na pohľad krajšia a zanecháva v nás pozitívny dojem.

Zelené strechy sa stali jedným z riešení presadzovaných spoločnosťou DELTA Group SK v rámci  „zelených projektov“, v tzv. režime DELTA green line. Spoločnosť sa aktívne venuje aj otázke ekologických stavieb a udržateľnosti výstavby.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou DELTA Group SK.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie DELTA Group SK