Úroky na hypotékach majú ostať nízke, ceny bytov môžu vzrásť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze, nehnuteľnosti, bývanie
Foto: Fotobanka Pixmac

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Obdobie nízkych úrokových sadzieb bude trvať tento rok a zrejme aj časť budúceho roka, no je predpoklad, že to bude tlačiť na rast cien nehnuteľností. Predpokladajú to bankoví analytici.

„Priestor na dopyt po hypotékach na Slovensku je. Ešte stále je veľa ľudí, ktorí si môžu kúpiť bývanie. Dostupnosť bývania nikdy nebola lepšia,“ povedal hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides. Ako však doplnil hlavný stratég Sberbank Martin Barto, nízke sadzby budú skôr tlačiť na rast cien nehnuteľností. „Čo už dnes vidieť v Bratislave,“ skonštatoval Barto.

Štefanides vidí finančný stav Slovákov pozitívne

Slováci majú podľa Štefanidesa väčšiu istotu vo svojich financiách. Dôvera spotrebiteľov je podľa neho vyššia a stúpa. Ekonomika generuje pracovné miesta a mzdy sa zvyšujú, to je podľa Štefanidesa dôvod, prečo sa situácia spotrebiteľov zlepšuje.

V čase boomu od roku 2006 do polovice roka 2008 priemerné ceny nehnuteľností predbehli platy o 40 percent. Následný 20-percentný pokles cien nehnuteľností a nárast miezd, v priemere o 20 percent, tento trend zvrátili. Navyše pokles úrokov na úveroch na bývanie podľa Štefanidesa znamená, že bývanie financované hypotékou je dostupnejšie.

Európska centrálna banka pre prepad rastu cien do záporného pásma a slabého rastu eurozóny odštartovala nákup veľkého objemu cenných papierov vrátane vládnych dlhopisov. Tento program by mal trvať minimálne do septembra budúceho roka.

„To by malo udržiavať úrokové sadzby na nízkych hodnotách,“ skonštatoval ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík. „Pokým nestane niečo mimoriadne, úroky na finančných trhoch by mali minimálne rok zostať nízke,“ doplnila analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. To, že obdobie nízkych sadzieb bude trvať tento a pravdepodobne i veľkú časť budúceho roka, predpokladá aj Barto.

Sadzby dosahujú rekordné minimá

Úrokové sadzby na nové úvery na bývanie dosahujú rekordné minimá. Ale podľa hlavného ekonóma ČSOB Mareka Gábriša sa to netýka len Slovenska. Aj v iných členských krajinách európskej menovej únie vidno pokles sadzieb na nové rekordy.

Hlavným dôvodom je podľa neho práve politika Európskej centrálnej banky, ktorá začala s nákupom štátnych dlhopisov do svojho portfólia. „Dôležitý však bude aj ekonomický vývoj, najmä situácia na trhu práce. Nepredpokladám, že sadzby pôjdu hore rýchlo. Zatiaľ to na takýto scenár nevyzerá,“ uviedol Gábriš.

Vývoj sadzieb úverov na bývanie podľa Fojtíka opäť o niečo zlepšil už i tak výrazne vysokú dostupnosť bývania v porovnaní s predkrízovými časmi. V kombinácii so silným rastom objemu poskytnutých úverov na bývanie sa podľa neho otvára skôr priestor na mierny rast cien nehnuteľností, minimálne ich stabilitu. Ceny nehnuteľností na Slovensku v ostatných rokoch skôr stagnovali.

„Očakávame, že ani tento rok sa ceny nehnuteľností na Slovensku veľmi nezmenia, avšak v strednodobom horizonte by som videla skôr priestor na rast cien nehnuteľností ako na ich pokles. Oživenie na trhu práce bolo v minulom roku pomerne dynamické. Rast miezd a zamestnanosti môže začať tlačiť ceny nehnuteľností nahor,“ myslí si Valachyová.

Trh nehnuteľností je stále zaujímavý

Na trhu je podľa Gábriša väčšia zásoba bytov, ktorá si buď nevie nájsť alebo si iba pomaly hľadá svojich záujemcov. Toto je podľa neho faktor, ktorý môže ovplyvňovať priemerné ceny. „Taktiež oživenie trhu s výstavbou nových nehnuteľností môže začať mierne otvárať nožnice medzi novými a starými nehnuteľnosťami. V tomto segmente trh, najmä v Bratislave, oproti krízovým rokom mierne ožil, ale stále to nie je ani zďaleka v takom množstve ako pred obdobím v rokoch 2007 až 2008,“ dodal Gábriš.

To, že v Bratislave začali rásť ceny niektorých typov bytov, potvrdila aj Daniela Rážová z Bond Reality. Dôvodom je podľa nej zvýšený záujem o hypotéky. Mohli to spôsobiť podľa nej vydané odporúčania Národnej banky Slovenska týkajúce sa zdravého úverovania a obmedzenia 100-percentných hypoték. „Slováci si ešte v decembri rýchlo žiadali o hypotéky. Posledné tri mesiace bola vidieť rýchlosť ľudí, pred tým to bolo iné, mali pár mesiacov čas, chodili a vyberali,“ skonštatovala Rážová.

Ako však doplnil Štefanides, trh nehnuteľností je stále zaujímavý. Pomer cien nehnuteľností v pomere k platom je na historicky najpriaznivejších úrovniach. „Za posledných desať rokov sme za priemernú mzdu nikdy nekúpili vyššiu plochu bytu, ako dnes,“ povedal Štefanides.

Na záver skonštatoval, že dopyt na Slovensku po hypotékach teda stále je a že je komu úvery poskytovať, avšak je potrebné dôsledne dbať na to, aby aj v záujme klientov dostali úvery len tí, ktorí ich dokážu splácať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Mária ValachyováMartin Barto