Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solárna elektráreň
Foto: SITA/AP
27. 07. 2011 14:26 Ekonomika od SITASITA Diskusia

ÚRSO zistil nedostatky v desatine slnečných elektrární

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) doposiaľ vykonal kontroly v 372 subjektoch zaoberajúcich sa prevádzkou slnečných elektrární a ďalších 18 kontrol plánuje uskutočniť na budúci týždeň. Nedostatky pritom zistil približne v 10 % preverovaných subjektov. „Pri kontrolách sme zistili viaceré nedostatky. Zarážajúce je, že kontrolované subjekty mali vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutia, mali všetky revízie a skúšky a napriek tomu zdroje neboli dostavané. Chýbali panely, konštrukcie, zapojenia rozvádzačov, to znamená neboli kompletné. Neboli schopné vyrábať deklarovaný objem elektriny, nebol tam inštalovaný konkrétny výkon panelov,“ informoval v stredu na tlačovej besede predseda ÚRSO Jozef Holjenčík o predbežných výsledkoch kontroly. Úrad pri kontrolách slnečných elektrární zistil aj administratívne chyby, keď chýbali niektoré doklady, ale elektráreň napriek tomu fungovala.

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) odsudzuje nekalé praktiky niektorých jednotlivcov, ktorí pri výstavbe solárnych elektrární nerešpektujú platnú legislatívu. Zároveň však dôrazne protestuje voči zovšeobecňovaniu pochybení jednotlivcov na celý sektor. „Problémom nie sú individuálne pochybenia jednotlivcov, ale fakt, že ÚRSO znížilo výkupné ceny od 1. 1. 2012 pre jediný segment, ktorému v SR zostáva zákonná možnosť rozvoja a tým sú malé strešné solárne systémy,“ uvádza sa v stanovisku SAPI, ktoré poskytla agentúre SITA. Asociácia tvrdí, že ÚRSO podľahlo tlakom ministerstiev hospodárstva a financií, keď znížilo podporu o ďalších 25 %, čiže kumulatívne za trinásť mesiacov o viac ako 68 %. „Čím odsúdilo tento veľmi perspektívny segment solárneho odvetvia úplne nepochopiteľne na absolútnu stagnáciu,“ dodala asociácia.

ÚRSO zistil spomínané nedostatky u všetkých troch prevádzkovateľov distribučnej sústavy, napríklad v okresoch Trebišov, Michalovce, Rimavská Sobota či Komárno. Napríklad elektráreň v Brezne nebola v čase kontroly ešte dokončená. „Keďže ešte nie sú ukončené protokoly z vykonaných kontrol, tak nemôžem konkretizovať subjekty. Budeme ich konkretizovať, keď budú vydané všetky protokoly a ukončené kontroly,“ uviedol ďalej Holjenčík. Pripomenul, že celkový inštalovaný výkon všetkých fotovoltických zdrojov dosahuje 478 megawattov (MW). Subjekty, kde úrad zistil nedostatky, majú inštalovaný výkon 30 MW. Na Slovensku je spolu 813 slnečných elektrární, z toho v roku 2010 požiadalo o vydanie o cenové rozhodnutie 299 subjektov a v tomto roku 514.

Podstatná časť fotovoltických elektrární je podľa SAPI na strechách budov a predstavuje privátne investície radových občanov. Inštalovaný výkon solárnych elektrární sa pohybuje od 2 kilowattov (kW) na rodinných domoch do 100 kW na strechách budov až na úroveň 4 MW výkonu na voľnej ploche. „SAPI víta kontroly ÚRSO, alebo energetickej inšpekcie, ktoré môžu pomôcť jednotlivé a zriedkavé zlyhania odhaliť,“ uviedla ďalej asociácia. Regulačné prostredie by malo byť podľa nej dostatočne transparentné, aby umožnilo rozvoj fotovoltického priemyslu a zároveň zabránilo negatívnym prípadom. Asociácia združuje vyše 30 subjektov z odboru fotovoltiky.

Predseda ÚRSO ubezpečil, že tarifa za prevádzkový systém sa nebude zvyšovať, hoci výkon bol vyšší. „Naopak, predpokladám jej zníženie a za tým si úrad stojí. Je iba otázkou, kedy toto zníženie príde,“ povedal Holjenčík.

Jozef Holjenčík
Foto: SITA/Ľudovít VaniherFoto: SITA/Ľudovít Vaniher

Úrad uvažuje, že by sa to malo stať realitou od septembra alebo od budúceho roka. Do zákonného termínu na sprevádzkovanie slnečných elektrární, koncom júna, úrad dostal okolo dvesto žiadostí o vydanie cenového rozhodnutia.

Úrad má zároveň pripravené podnety na Generálnu prokuratúru SR

V prípadoch slnečných elektrární so zistenými nedostatkami sa úrad rozhodne, či zruší vydané rozhodnutia alebo zastaví konania, ak neboli vydané. „Spolupracujeme v tejto veci aj s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ informoval Holjenčík s tým, že ide o Úrad boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru SR. Úrad má zároveň pripravené podnety na Generálnu prokuratúru SR. „V rámci súčinnosti budeme žiadať o preverenie určitých skutočností v konaniach jednotlivých zainteresovaných subjektoch a zisteniach,“ dodal predseda ÚRSO.

Po ukončení všetkých plánovaných kontrol úrad zistí, aký objem výkonu vypadne z energetického systému a na základe toho rozhodne o znížení ceny elektriny už v tomto alebo až v budúcom roku. „Zhruba 50 % celej tarify prevádzkového systému tvorí fotovoltika,“ poznamenal s tým, že keby nebola ani jedna slnečná elektráreň, cena elektriny by klesla zhruba o polovicu.

Ministerstvo sa rozhodlo podať trestné oznámenie

Juraj Miškov
Foto: SITA/Nina BednárikováFoto: SITA/Nina Bednáriková

Minister hospodárstva Juraj Miškov začiatkom týždňa informoval, že ministerstvo sa rozhodlo podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti so špekuláciami pri pripájaní fotovoltických elektrární. Podľa rezortu totiž existuje podozrenie, že niektoré slnečné elektrárne môžu byť pripojené v rozpore so zákonnými kritériami a napriek tomu inkasovali dotované ceny za elektrinu. Situáciu skúma Štátna energetická inšpekcia, záverečná správa z jej vyšetrovania by mala byť podľa Miškova k dispozícii do dvoch týždňov. Vykonať mala pritom 94 kontrol, pri ktorých mala zistiť, že nie všetky subjekty splnili zákonné podmienky. „Urobíme všetko preto, aby každá elektráreň, ktorá nebola pripojená v súlade so zákonom, aby nedostala rozhodnutie o cene, aby nemohla byť pripojená do sústavy a aby nemohla dostať dotovanú cenu elektriny. Nie je možné, aby sme platili vyššiu cenu elektriny iba kvôli nejakým podvodníkom,“ konštatoval Miškov. Rezort hospodárstva si 1. júla vyžiadal od distribučných spoločností zoznam všetkých dokončených a sprevádzkovaných fotovoltických zdrojov. Chce tak predísť ich špekulatívnemu pripájaniu. Zvýhodnené a dotované fotovoltické zdroje bolo možné dokončiť a sprevádzkovať len do zákonom určeného termínu 30. júna 2011.

Odporúčané články

MH kvôli podvodom s fotovoltikou podá trestné oznámenie Slovensko má slnečné elektrárne s výkonom 480 MW

Neprehliadnite

Boli sme na tom už všelijako, okomentoval Sólymos klesajúce preferencie Mosta-Híd Cestu na Srí Lanku radšej zvážte, zahraniční turisti môžu predstavovať pre teroristov atraktívny cieľ Ferrero aj Lavazza dostali podozrivé zásielky, vyhrážajú sa im otrávením výrobkov Na Slovensko sa dostane saharský prach, teploty budú atakovať tridsiatku a môžu padnúť rekordy Koaličná rada mala rokovať o sociálnom balíčku, stretnutie na poslednú chvíľu presunuli Hanby Bratislavy: Škaredé detaily, ktoré kazia dojem z našej najväčšej pýchy Video: Vlak s vodcom Kimom v Rusku za jazdy čistili a musel aj „cúvať“, lebo netrafili koberec Bankové trójske kone neustále útočia, kyberzločinci takto napadli státisíce ľudí

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.