ÚRSO zmiernil zníženie ceny elektriny zo slnka

Kolektor

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zmiernil zníženie výkupnej ceny elektrickej energie vyrobenej prostredníctvom slnečných elektrární. Regulačný úrad najprv navrhoval zníženie maximálnych výkupných cien elektriny vyrobenej v slnečnej elektrárni z 430,72 eura za megawatthodinu na 344,58 eura za megawatthodinu. Po spracovaní pripomienok už regulačný úrad vo výnose, ktorý stanovuje reguláciu cien v elektroenergetike, navrhol maximálnu výkupnú cenu elektriny zo slnka na úrovni 387,65 eura.

Od júla tohto roka, kedy by mal byť nový výnos regulačného úradu už účinný, bude výkupná cena elektriny vyrobená prostredníctvom slnečnej elektrárne umiestnenej na budove či mimo nej s výkonom do 100 kilowattov na úrovni 387,65 eura za megawatthodinu. Investor, ktorý postaví slnečnú elektráreň s výkonom od 100 kilowattov do jedného megawattu si bude môcť účtovať výkupnú cenu elektriny 382,61 eura za megawatthodinu. Pri slnečnej elektrární s výkonom nad jeden megawatt bude výkupná cena elektriny na takej istej úrovni.

Pri ostatných obnoviteľných zdrojoch energie regulačný úrad výkupné ceny elektrickej energie výrazne nemenil. Výkupná cena elektriny vyrobenej prostredníctvom vodnej elektrárne by sa tak mala pohybovať v závislosti od výkonu tejto elektrárne od 61,72 eura do 109,08 eura za megawatthodinu. Výkupná cena elektriny vyrobenej veternou elektrárňou by mala byť vo výške 80,91 eura za megawatthodinu. Výkupná cena elektriny z geotermálnej elektrárne by mala byť na úrovni 195,84 eura za megawatthodinu a elektriny vyrobenej prostredníctvom biomasy od 113,10 eura do 127,98 eura za megawatthodinu. Pri elektrine vyrobenej zo spaľovania skládkového plynu alebo plynu z čističiek odpadových vôd bude výkupná cena vo výške 96,36 eura za megawatthodinu.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví