ÚRSO znižuje výkupnú cenu elektriny zo slnka

Elektráreň
Foto: Ilustračné foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) plánuje znížiť výkupne ceny elektrickej energie vyrobenej prostredníctvom slnečných elektrární. Regulačný úrad navrhuje v novele výnosu, ktorý stanovuje reguláciu cien v elektroenergetike, znížiť maximálnu výkupnú cenu elektriny približne o takmer 90 eur za megawatthodinu. Podľa výnosu, ktorý platí od septembra minulého roka, si mohol investor účtovať výkupnú cenu za elektrinu vyrobenú v slnečnej elektrárni maximálne 430,72 eur za megawatthodinu. Podľa nového výnosu, by to už malo byť od začiatku budúceho roka len 344,58 eur za megawatthodinu.

Regulačný úrad navrhuje v novom výnose taktiež rozdelenie výkupnej ceny elektriny zo slnečných elektrární do piatich kategórií, pričom v súčasnosti to boli dve kategórie. Od budúceho roka by tak výkupná cena elektriny vyrobená v slnečnej elektrárni umiestnenej na budove s výkonom do 100 kilowattov mala byť na úrovni 344,58 eur za megawatthodinu, z elektrárne s takým istým výkonom ale neumiestnenej na budove vo výške 335,96 eur za megawatthodinu. Investor, ktorý postaví slnečnú elektráreň s výkonom od 100 kilowattov do jedného megawattu si bude môcť účtovať výkupnú cenu elektriny za 318,84 eur za megawatthodinu. Pri slnečnej elektrární s výkonom od jedného megawattu do štyroch megawattov by mala stáť výkupná cena elektriny 306,09 eur za megawatthodinu a pri elektrárni s výkonom nad štyri megawatty 297,58 eur za megawatthodinu.

Úrad navrhuje od budúceho roka zmenu výkupnej ceny aj pri elektrine vyrobenej zo spaľovania skládkového plynu alebo plynu z čističiek odpadových vôd (zo súčasných 96,36 eur za megawatthodinu na 91,16 eur za megawatthodinu), zo spaľovania bioplynu vyrobeného anaeróbnou fermentačnou technológiou s celkovým výkonom zariadenia do jedného megawattu (z 148,72 eur na 139,35 eur) a s výkonom toho istého zdroja nad jeden megawatt (z 131,45 eur na 124,44 eur).

Pri ostatných obnoviteľných zdrojov energie by mali výkupné ceny elektrickej energie zostať na nezmenenej úrovni. Výkupná cena elektriny vyrobenej prostredníctvom vodnej elektrárne by sa tak mala pohybovať v závislosti od výkonu tejto elektrárne od 61,72 eur do 109,08 eur za megawatthodinu. Výkupná cena elektriny vyrobenej veternou elektrárňou by mala byť vo výške 80,91 eur za megawatthodinu. Výkupná cena elektriny z geotermálnej elektrárne by mala byť na úrovni 195,84 eur za megawatthodinu a elektriny vyrobenej prostredníctvom biomasy od 125,98 eur do 113,10 eur za megawatthodinu.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví