US OPEN: Djokovič vo finále vyzve Nadala

Bez názvu
Novak Djokovič Foto: SITA/AP

NEW YORK 12. septembra (WEBNOVINY) – Vo finále dvojhry mužov na záverečnom štvrtom grandslamovom tenisovom turnaji roka US Open v New Yorku (30. augusta – 12. septembra, celková dotácia 22,668 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II vonku) sa stretnú Španiel Rafael Nadal a Srb Novak Djokovič. Znamená to, že na listine víťazov medzinárodných majstrovstiev Spojených štátov pribudne nové meno. Ani jeden z finalistov ešte v New Yorku nedvíhal nad hlavu pohár určený pre víťaza. Nadal vedie vo vzájomnej bilancii nad Djokovičom 14:7, ale prehral tri posledné duely a navyše na tvrdom povrchu. Na grandslamových turnajoch je to 4:0 pre Španiela. Finále dvojhry mužov je na programe v nedeľu o 22.40 h SELČ.

Svetový hráč číslo jeden Nadal si v úvodnom semifinále poradil bez väčších problémov s Rusom Michailom Južným nasadeným ako dvanástym za 133 minút 6:2, 6:3, 6:4. Dvadsaťštyriročný rodák z Manacoru na ostrove Mallorca sa do finále v newyorskej lokalite Flushing Meadows prebojoval vôbec po prvý raz a v nedeľu si bude môcť na svoje konto pripísať posledný grandslamový titul, ktorý mu v nej ešte chýba. V druhom semifinále turnajová dvojka, Švajčiar Roger Federer, v päťsetovom maratóne nečakane zaváhala a podľahla Srbovi Novakovi Djokovičovi za 224 minút 7:5, 1:6, 7:5, 2:6, 5:7.

Víťaz v hektickom závere za stavu 4:5 v piatom sete odvrátil pri svojom podaní dva mečbaly súpera a sám neskôr premenil hneď svoj prvý v dvanástom geme – rovnako ako servujúci. Po víťaznom fiftíne prejavil srbský tenista svoje emócie okrem iného aj tým, že sa prežehnal a pobozkal povrch centrálneho dvorca na štadióne Arthura Ashea. Pre 23-ročného Srba to bude druhý finálový grandslamový pokus v New Yorku. V tom prvom pred troma rokmi neuspel proti Federerovi.

Nadal bez väčších komplikácií zvládol semifinále proti Južnému, ktorému odplatil prehru z US Open spred štyroch rokov (celková bilancia 8:4), vtedy mu podľahol vo štvrťfinále. Víťaz využil 5 z 8 možností na brejk, zahral 23 víťazných úderov a bez ohľadu na výsledok finále si definitívne zabezpečil post svetovej jednotky aj po US Open. „Konečne sa mi splnil sen zahrať si finále na najväčšom centrálnom kurte na svete. Vlastne ten sen ešte nie je celkom naplnený. Bude až vtedy, keď zvládnem aj finálový zápas. Som veľmi rád, že tu mám takú podporu fanúšikov. Staráte sa o to, aby som sa tu cítil ako doma a to je skvelé,“ uviedol v prvej reakcii po postupe do finále Nadal a neskôr doplnil: “V súboji s Južným som dobre podával a profitoval zrejme aj z toho, že súper bol o čosi viac unavený, keďže predtým odohral dlhšie zápasy ako ja.”

Zdolaný Rus sa na margo svojej hladkej prehry zamyslel takto: “Ťažko povedať, či niekto vôbec môže zdolať Rafu na súčasnej jeho úrovni. On je svetová jednotka a podľa toho si aj na kurte počína. Nemôžem povedať, že som dnes hral zle, ale on bol lepší. Ja som sa dobre pohyboval, ale on fantasticky. Možno bol problém v mojej hlave, ktorá vo výmenách nestíhala za nohami a rukami.

Španielovi chýba už len posledný krok k zisku amerického “hardového” titulu, ktorý mu zatiaľ ako jediný z tých veľkých chýba. Osemnásobný šampión z úrovne „veľkej štvorky“ triumfoval v tomto roku piatykrát na Roland Garros v Paríži, druhý raz aj na wimbledonskej tráve (Australian Open získal vlani) a pokorením Južného zaokrúhlil počet víťazných zápasov na grandslamových podujatiach v tomto roku na 20 v rade. Ak by sa Nadalovi podarilo podmaniť si aj US Open, stal by sa len siedmym tenistom v histórii s víťazstvami na všetkých turnajových súčastiach veľkej štvorky (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open).

Sexteto vyvolených zatiaľ tvoria Švajčiar Roger Federer, Američania Andre Agassi, Don Budge, Austrálčania Roy Emerson a Rod Laver a Brit Fred Perry. Zároveň by bol po Donaldovi Budgeovi druhým najmladším, ktorý by skompletizoval kariérny Grand Slam. Američan Budge to dokázal v roku 1938 vo veku 22 rokov. Posledným hráčom, ktorý vyhral v tej istej sezóne Roland Garros, Wimbledon aj US Open, čo sa teraz môže podariť Nadalovi, bol v roku 1969 Rod Laver. Legendárny Austrálčan vtedy zvíťazil na všetkých štyroch turnajoch elitnej štvorky a získal tzv. čistý Grand Slam.

Južnyj si pripísal ôsmu prehru v dvanástom súboji proti Nadalovi, no postupom do semifinále vyrovnal svoje newyorské a zároveň grandslamové maximum z roku 2006. Hrdina daviscupového finále 2002 proti Francúzom sa po US Open vráti do prvej desiatky renkingu, v ktorej naposledy bol 24. februára 2008. Vtedy sa po dosiahnutí štvrťfinále na melbournských Australian Open ocitol na štyri týždne na 8. priečke, teraz sa nachádza na 14. pozícii. Zverenec Borisa Sobkina bol prvým Rusom v semifinále grandslamového turnaja od takéhoto výsledku medzičasom už nehrajúceho Marata Safina vo Wimbledone 2008. V New Yorku sa to naposledy podarilo Nikolajovi Davydenkovi v sezóne 2007.

Djokovič si vybojoval finále vďaka nezlomnej vôli a túžbe po víťazstve, ktorými v závere zápasu eliminoval úsilie Federera a dokázal mu vziať z rakety dva mečbaly. V stretnutí kolísavej úrovne sa v piatom sete obaja hráči vyburcovali k famóznemu výkonu a najmä v záverečných gemoch predvádzali tenis nadpriemernej kvality s prevahou víťazných úderov.

Šestnásťnásobný grandslamový a päťnásobný miestny šampión Federer napokon vyšiel z veľkého boja ako porazený a po šiestich rokoch nepostúpil v New Yorku do finále. Djokovičovi sa až na štvrtý pokus podarilo zvíťaziť nad Federerom na US Open (celková kariérna bilancia 6:10). Predtým mu podľahol v roku 2007 v miestnom finále a v ďalších dvoch sezónach v semifinále. Dvadsaťtriročný zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu Djokovič svoje deviate grandslamové semifinále premenil na tretiu finálovú účasť. Zatiaľ jedinou víťaznou bolo tá z Australian Open 2008 proti Francúzovi Joovi-Wilfriedovi Tsongovi.

Ani neviem, ako mám popísať svoje pocity. Ešte nedokážem dosť dobre ovládať moje emócie. Pred pár minútami som ten zápas skoro prehral a teraz som víťazom. Toto bol jeden z tých súbojov, ktoré si budem pamätať do konca kariéry. Pri mojich forhendoch v závere som len zatváral oči a veril, že to bude padať dovnútra kurtu. Finále s Rafom? Je to najlepší hráč na svete a ja sa budem snažiť do zajtra dobre zrelaxovať, aby som mu mohol byť rovnocenným súperom,“ uviedol Novak Djokovič v prvej reakcii po postupe do finále.

Federera okrem prvej prehry na US Open v skoršom ako finálovom štádiu po šiestich rokoch môže mátať najmä 66 nevynútených chýb, ale aj poznanie, že v tomto roku už tretíkrát prehral zápas, v ktorom mal k dispozícii mečbalové loptičky. V Indian Wells takto neuspel proti Marcosovi Baghdatisovi a v Miami v konfrontácii s Čechom Tomášom Berdychom.

Možno som nezvolil ten správny úder, možno mal súper šťastie alebo jednoducho on zahral excelentne. Áno, som sklamaný, lebo som sa tešil na ďalšie veľké finále proti Rafovi,“ ponúkol možné vysvetlenia svojich zlyhaní v závere takmer vyhratých zápasov 16-násobný grandslamový šampión Federer. Na otázku, či bude sledovať finálový duel, Federer rozhodne pokrútil hlavou na znak nesúhlasu. „Určite nie. Tenisu som mal v posledných týždňoch priveľa, na ďalší zápas sa už nemusím pozerať. Radšej sa budem venovať deťom alebo pôjdem na nákupy.“

Dvojhra mužov – semifinále – súhrn:

Novak Djokovič (3-Srb.) – Roger Federer (2-Švajč.) 5:7, 6:1, 5:7, 6:2, 7:5 za 224 minút

Prvý brejk v stretnutí si síce pripísal na konto 23-ročný srbský zverenec v New Yorku neprítomného slovenského trénera Mariána Vajdu (*4:2), no prvý set napokon získal jeho súper v pomere 7:5. V druhom sete Djokovič ušiel v úvode na 3:0 a napokon sa tešil z hladkého triumfu 6:1, keď jeho súper najmä z bekhendu kopil chybu za chybou. Tretie dejstvo bolo opäť vyrovnané a obaja súperi s držali servis až do jedenásteho gemu. V ňom Fedrer na príjme pritlačil, vyšli mu tri víťazné údery a výsledkom bola „čistá hra“ na 6:5.

FedEx to potom už len dopodával na 7:5 a po vyše dvoch hodinách sa ujal vedenia 2:1 na sety. Vo štvrtom sete si však favorizovaný Švajčiar opäť nedal pozor a množstvom chýb ponúkol súperovi vrátiť sa do zápasu. Ten ponuku prijal a po dvoch brejkoch mal už rozhodujúci náskok 5:1.

Výsledných 6:2 v prospech belehradského rodáka posunulo zápas do rozhodujúceho piateho setu. V ňom sa prvýkrát lámal chlieb v siedmom, tzv. Tildenovom geme, keď Federer na potvrdenie podania potreboval štyri zhody a päť výhod, kým zvýšil na 4:3. Djokovič však zostal pokojný aj za stavu 4:5, keď podával na udržanie v zápase.

Famóznymi víťaznými údermi odvrátil dva súperove mečbaly a po 3:31 h vyrovnal na 5:5. Vzápätí využil „Nole“ svoje lepšie psychické rozpoloženie a svojho veľkého súpera šiestykrát v zápase brejkol. Djokovič hral ako v tranze a pohľad na rodičov v jeho lóži prezrádzal to isté. Pri nasledujúcom svojom servise si poradil aj s brejkovou možnosťou súpera a dostal sa k prvému mečbalu. Premenil mu ho sám Federer vyhodeným forhendom po dlhej rýchlej výmene od základnej čiary.

Rafael Nadal (1-Šp.) – Michail Južnyj (12-Rus.) 6:2, 6:3, 6:4 za 133 minút

Nadal sa v pamätný deň všetkých Američanov a najmä Newyorčanov 9 rokov po teroristickom útoku na „dvojičky“ pustil do Južného ako sa na favorita patrí. Už vo štvrtom geme ho prvý raz brejkol (3:1) a vzápätí aj po odvrátení brejkbalu zvýšil na 4:1. Forhendovým obhodením napokon pri podaní súpera získal prvý set 6:2. V druhom sete španielsky favorit ušiel ruskému vyzývateľovi z 3:3 na 6:3 a po hodine a pol upravil na 2:0 na sety.

A keď v treťom geme tretieho dejstva pridal Nadal ďalšie prelomenie súperovho podania, bolo takmer rozhodnuté. Za stavu 3:4* sa však Južnyj vyhecoval a sériou skvelých úderov napokon ako druhý hráč na turnaji vzal v životnej forme podávajúcemu Nadalovi jeho servis. Potom však pri svojom podaní zbytočnou dvojchybou ponúkol súperovi brejkbal a po jeho odvrátení fatálnou chybou pri nabiehanom bekhendovom voleji ďalší, ktorý už populárny Rafa využil. Vzápätí najlepšie podávajúci hráč turnaja excelentne „čistou hrou“ zavŕšil svoj postup do finále.

Ľavoruký fenomén na tohtoročnom US Open predtým stratil svoj servis len jediný raz, vo štvrťfinále mu ho zobral krajan Fernando Verdasco a v tomto smere má šancu vytvoriť rekord tzv. open éry. Najlepšie servujúcim šampiónom New Yorku bol doteraz v roku 2003 domáci Andy Roddick, ktorý svoje podanie počas celého turnaja pustil päťkrát. Nadal je prvým Španielom vo finále US Open od roku 2003, keď sa tam prebojoval Juan Carlos Ferrero.