ÚS preskúma ustanovenia o verejnosti či tajnosti volieb

Ústavný súd
Plénum Ústavného súdu SR Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 29. júna (WEBNOVINY) – Ústavný súd podrobne preskúma ustanovenia Rokovacieho poriadku NR SR. Na dnešnom neverejnom zasadaní pléna prijal na ďalšie konanie podanie skupiny 35 poslancov NR SR za stranu Smer-SD, ktorí žiadajú preskúmať ústavnosť novelizovaného rokovacieho poriadku, ktorým sa menia pravidlá obsadzovania a volieb do niektorých štátnych orgánov a ústavných činiteľov. Plénum dnes zároveň rozhodlo, že spája do jedného konania toto podanie s podaním zastupujúceho generálneho prokurátora z 30. mája tohto roku, ktorý tiež napadol ustanovenia novely Rokovacieho poriadku NR SR týkajúceho sa volieb. Plénum zrušilo svoje uznesenie z 15. júna, ktorým pozastavilo účinnosť niektorých napadnutých ustanovení.

Predchádzajúca zákonná úprava určovala obligatórne tajnú voľbu predsedu a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu, kandidátov na sudcov ústavného súdu, kandidáta na vymenovanie za generálneho prokurátora, predsedu a členov Dozornej rady Fondu národného majetku. Novela rokovacieho poriadku dala možnosť obsadzovať tieto posty aj verejnou voľbou.

Navrhovatelia argumentujú, že tieto zmeny odporujú ústave a boli motivované politicky. Argumentujú, že tajné hlasovanie o voľbe predsedu a podpredsedov NKÚ, kandidátov na ústavných sudcov, kandidáta na vymenovanie generálneho prokurátora atď., okrem iného prispievajú k ochrane ich väčšej nezávislosti od vôle politických strán a zoskupení a slúžia k tomu, aby výkon týchto funkcií prispieval k ochrane ústavnosti, slobodnej politickej súťaži a k eliminácii vplyvu čiastkových záujmov účastníkov politickej súťaže. Tvrdia, že tajné hlasovanie sa v tomto prípade stalo princípom, ktorý je súčasťou ústavy v materiálnom zmysle. Zrušenie tajného hlasovania je podľa nich v priamom rozpore s článkami Ústavy SR. Žiadajú preto, aby ich ústavný súd vyhlásil za protiústavné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR