USA chce otvoriť komunikačné linky s ruskou armádou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Austrália zaútočí na Islamský štát v Sýrii, prijme utečencov
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 30. septembra (WebNoviny.sk) – Americký minister obrany Ash Carter nariadil v utorok svojmu personálu otvoriť komunikačné linky s ruskou armádou, informoval Pentagón.

Spojené štáty pozorne monitorujú hromadenie ruských síl

Podľa agentúry Reuters došlo k tomuto kroku v čase, keď USA a Rusko hľadajú spôsoby, ako zaistiť bezpečnosť svojich konkurenčných operácií v sýrskom vzdušnom priestore. Carterovo nariadenie prišlo deň po schôdzke medzi šéfom Bieleho domu Barackom Obamom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Zhodli sa na tom, aby armády oboch krajín medzi sebou komunikovali a vyhli sa tak prípadným incidentom v Sýrii.

Podľa hovorcu Pentagónu Petra Cooka je účelom Carterovo nariadenia zabezpečiť, aby „pokračujúce letecké operácie koalície neboli narušené budúcimi ruskými vojenskými aktivitami“.

Spojené štáty pozorne monitorujú hromadenie ruských síl na leteckej základni pri sýrskom meste Lázikíja, bašte sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Podľa amerických predstaviteľov tam majú Rusi lietadlá, vrtuľníky, tanky, delostrelectvo, obrnené vozidlá a protivzdušné systémy.

Hoci Rusi už podnikli niekoľko letov z tejto základne vrátane tzv. oboznamovacích, voči militantom, ktorí bojujú proti Adsadovým silám, zatiaľ nezasiahli.

USA prerušili verbovanie nových sýrskych bojovníkov

Spojené štáty prerušili verbovanie nových bojovníkov zo sýrskeho bojiska, ktorých potom cvičili mimo Sýrie. Program americkej armády na vytvorenie síl z umiernených povstalcov je totiž predmetom kontroly, oznámil v utorok hovorca Pentagónu Peter Cook.

„Keďže program prechádza kontrolou, pozastavili sme súčasný presun nových regrútov zo Sýrie,“ uviedol Cook.

„Pokračujeme však v podpore súčasných jednotiek v teréne a vo výcviku skupín, ktoré sú momentálne v programe,“ dodal Cook, ktorého citovala agentúra Reuters.

Program sužujú problémy od samého začiatku. Niektorých bojovníkov z prvej vycvičenej, zhruba 60-člennej skupiny napadli bojovníci Frontu an-Nusra, odnože medzinárodnej teroristickej siete al-Káida. Časť povstalcov zahynula, ďalší sa dostali do zajatia a 18 je nezvestných, oznámila tento mesiac americká armáda.

Minulý týždeň dokonca skupina sýrskych povstalcov vycvičená Američanmi odovzdala časť svojej munície bojovníkom Frontu an-Nusra, a to výmenou za bezpečný prechod, dodal Reuters. Americkí vojenskí inštruktori začali v máji v Turecku a Jordánsku s výcvikom, ktorým by počas roka malo prejsť asi 5400 Sýrčanov hlásiacich sa k umiernenej ozbrojenej opozícii. Po výcviku sa majú zapojiť do boja proti organizácii Islamský štát (IS), ktorý ovláda nielen rozsiahle časti Sýrie, ale aj susedného Iraku.

Veliteľ amerických jednotiek na Blízkom východe, generál Lloyd J. Austin, sa však vyjadril na adresu tejto misie kriticky, keď vyhlásil, že na území Sýrie efektívne pôsobia len asi štyria či piati vycvičení povstalci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Barack Obama
Firmy a inštitúcie Islamský štát