USA chcú pomôcť dosiahnuť prímerie medzi Izraelom a Hamásom

John Kerry, USA, Izrael
Americký minister zahraničných vecí John Kerry. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 11. júla (WEBNOVINY) – Spojené štáty sú pripravené sprostredkovať prímerie medzi Izraelom a palestínskymi militantmi v Gaze. Vo štvrtok to povedal prezident Barack Obama. Vyjadril sa tak po telefonáte s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, ktorému tlmočil znepokojenie z eskalácie násilia v regióne.

„Spojené štáty sú pripravené sprostredkovať ukončenie násilia vrátane návratu k dohode o prímerí z novembra 2012,“ citoval Biely dom slová svojho šéfa izraelskému premiérovi. Obama tiež opakovane odsúdil raketové ostreľovane Izraela Hamásom a potvrdil právo Izraela brániť sa voči takýmto útokom, dodáva stanovisko.

Americký minister zahraničia John Kerry sa snaží zapojiť do úsilia USA aj ďalšie krajiny regiónu, predovšetkým Egypt, ktorý by mohol využiť svoj vplyv na upokojenie situácie. Americká vláda odmieta rokovať priamo s Hamásom, ktorý Washington považuje za teroristickú organizáciu. Egypt zohrával kľúčovú rolu pri vyjednaní prímeria medzi Izraelom a Hamásom v roku

Palestínski militanti z Pásma Gazy vystrelili od začiatku izraelskej ofenzívy pred štyrmi dňami na židovský štát už stovky rakiet. Ofenzíva, ktorú Izrael spustil s cieľom ukončiť neustále ostreľovanie svojho územia, si doteraz vyžiadala už životy vyše 80 Palestínčanov, prevažne civilistov. Izrael zatiaľ obete nehlási.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaJohn Kerry
Firmy a inštitúcie Hamás