USA chcú pomôcť Európe, prijmú viac utečencov zo Sýrie

Utečenci
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 9. septembra (WEBNOVINY) – Americký minister zahraničných vecí John Kerry v stredu oznámil, že Spojené štáty sú „odhodlané“ prijať viac sýrskych utečencov unikajúcich pred vojnou vo svojej vlasti.

Európske krajiny zápasia s vlnami migrantov

Kerry sa vyjadril pred novinármi po stretnutiach so zákonodarcami amerického Kongresu vo washingtonskom Kapitole. Jeden z novinárov položil ministrovi otázku aj o migračnej kríze v Európe. Kerry však nespresnil, koľko sýrskych utečencov bude prijatých a kedy, informovala tlačová agentúra Reuters.

Od začiatku občianskej vojny v Sýrii v roku 2011 prijali Spojené štáty približne 1500 utečencov, pričom 300 ďalších dostane podľa očakávania povolenie na vstup na územie USA do októbra, uviedol americký rezort diplomacie.

Európske krajiny zápasia s vlnami migrantov utekajúcich pred násilím, prevažne do Nemecka, ktoré cez víkend umožnilo vstup približne 20.000 ľuďom a pripravuje sa tento rok prijať 800.000 migrantov.

Americká vláda sa zrieka svojho vplyvu

„Sme odhodlaní zvýšiť počet utečencov, ktorých prijmeme, a zodpovedne zisťujeme, aký konkrétny počet dokážeme zvládnuť,“ odpovedal Kerry na novinárovu otázku. Niektorí americkí kongresmani vytvárajú nátlak na vládu, aby urobila viac pre vyriešenie migračnej krízy v Európe.

Republikánsky senátor John McCain, predseda výboru pre ozbrojené sily, predniesol v Senáte emotívny prejav. Vyzval v ňom USA, aby urobili v tejto záležitosti viac. „Naša vláda robí to, čo, žiaľ, robila v minulosti až príliš často. Zriekame sa svojho vplyvu a odvraciame oči,“ povedal McCain.

Predseda senátneho výboru pre zahraničné vzťahy Bon Corker v utorok novinárom povedal, že diskutuje s ďalšími kongresmanmi o legislatíve, ktorá umožní zvýšiť americkú pomoc v migračnej kríze. Ďalšie podrobnosti však neuviedol.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe John KerryJohn McCain