USA kritizujú manévre ruskej stíhačky, vyjadrili obavy

Stíhačka
Turecko v nedeľu zostrelilo sýrsku stíhačku. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 13. apríla (WEBNOVINY) – Spojené štáty vzniesli protest voči manévrom ruskej stíhačky pri jednom z amerických pozorovacích lietadiel, ktoré minulý utorok prelietavalo ponad Baltské more. Podľa vyjadrenia ministerstva obrany USA sa incident odohral v medzinárodnom vzdušnom priestore severne od Poľska, kde sa k americkému stoju typu RC-135U priblížila stíhačka Su-27.

Jej pilot mal následne uskutočniť takzvané zachytenie za použitia „nebezpečných a neprofesionálnych manévrov“ v tesnej blízkosti lietadla. „Neprofesionálne letecké záchyty majú potenciál spôsobiť ujmu všetkým zúčastneným posádkam. Ešte dôležitejšie je to, že nedbalé konanie jediného pilota má potenciál vystupňovať napätie medzi krajinami,“ povedal hovorca Pentagonu Mark Wright.

Washington považuje operácie ruského vojenského letectva za čoraz agresívnejšie, ruskí predstavitelia podľa viacerých tlačových správ i tentoraz popierajú, že by pilot stíhačky urobil čokoľvek nesprávne. Wright poznamenal, že „táto letecká aktivita sa uskutočňuje v kontexte zmeneného bezpečnostného prostredia vzhľadom na ruskú agresiu voči Ukrajine“.

Podobný incident sa odohral aj v apríli 2014, keď ruská stíhačka zasiahla proti americkému pozorovaciemu lietadlu v medzinárodnom priestore nad Ochotským morom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom