USA majú nový rozpočet, snemovňa reprezentantov sa zhodla

Dolar, peniaze, bankovky
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 12. decembra (WEBNOVINY) – Snemovňa reprezentantov vo štvrtok (miestneho času) schválila zákon o výdavkoch federálnej vlády USA v objeme 1,1 bilióna dolárov. Legislatíva, ktorú ešte musí schváliť horná komora Kongresu Senát, prešla v snemovni pomerom hlasov 219 ku 206.

Zákon zabezpečuje financovanie väčšiny federálnych úradov v rozpočtovom roku do konca septembra 2015 a Senát by mal o ňom hlasovať ešte v piatok, uviedla agentúra Reuters.Výnimku predstavuje ministerstvo pre domácu bezpečnosť, ktoré má financie zabezpečené iba do 27. februára. Dôvodom je snaha republikánov zablokovať imigračnú reformu prezidenta Baracka Obamu, za ktorej realizáciu zodpovedá najmä dotknuté ministerstvo.

Zákon kritizovala aj časť Obamových demokratov, ktorí nesúhlasili so zmiernením regulácií vo finančnom sektore a uvoľnením limitov pre výšku príspevkov politickým stranám od veľkých súkromných darcov.

Snemovňa reprezentantov a Senát následne osobitným zákonom predlžili financovanie federálnej vlády v rámci aktuálneho rozpočtového plánu o 48 hodín. Platný rozpočet federálnej vlády totiž skončil vo štvrtok o polnoci miestneho času (6:00 SEČ). Hrozilo tak zopakovanie situácie z minulého roka, kedy Kongres pre spory medzi demokratmi a republikánmi neschválil včas nový rozpočet, čo vyvolalo dočasné zatvorenie časti federálnych úradov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom