USA majú po 42 rokoch medailu v behu na lyžiach, Randallová a Digginsová zlaté v tímšprinte

Jessica Digginsová, Stina Nilssonová
Tesný finiš tímšprintu žien medzi Američankou Jessicou Digginsovou a Švédkou Stinou Nilssonovou. Pjongčang, 21. február 2018. Foto: SITA/AP.

PJONGČANG 21. februára (WebNoviny.sk) – Američanky zvíťazili v stredajšom finále v tímšprinte žien voľnou technikou v behu na lyžiach na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu.

Kikkan Randallová a Jessica Digginsová získali po 42 rokoch pre USA olympijskú medailu v tomto odvetví, zároveň prvú zlatú. V závere pretekov zdolali Švédky a Nórky.

Prelink

Americké duo nadviazalo na svetový šampionát v roku 2013, na ktorom tiež dokázalo triumfovať. Pred nimi sa z ich krajanov podarilo postaviť sa na olympijské pódium iba Billovi Kochovi na ZOH 1976 v Innsbrucku. Pre Randallovú je Pjongčang už jej tretia olympiáda, na všetkých sa zúčastnila aj v tímšprinte.

Do histórie sa zapísala aj nórska pretekárka Marit Björgenová, ktorá bola v stredu súčasťou bronzového nórskeho tímu. Do zbierky získala už svoju 14. medailu, prekonala krajana Oleho Einara Björndalena. V celkovom olympijskom sumári je úspešnejšia iba jedna žena – bývalá sovietska gymnastka Julia Latyninová s 18 medailami.

ZOH 2018 v Pjongčangu

BEH NA LYŽIACH

Tímšprint žien voľnou technikou (6×1,25 km) – finále: 1. USA (Kikkan Randallová, Jessica Digginsová) 15:56,47 min, 2. Švédsko (Charlotte Kallová, Stina Nilssonová) +0,19 s, 3. Nórsko (Marit Björgenová, Maiken Caspersen Fallová) +2,97, 4. Švajčiarsko (Nadine Fändrichová, Laurien van der Graaffová) +21,32, 5. Fínsko (Mari Laukkanenová, Krista Pärmäkoskiová) +22,71, 6. Slovinsko (Alenka Čebašeková, Anamarija Lampičová) +31,77, 7. Poľsko (Justyna Kowalczyková, Sylwia Jaskowiecová) +36,01, 8. Francúzsko (Jean Auroreová, Caroline Hugueová) +36,02