USA nebudú tolerovať ruské tanky a vojakov na Ukrajine

Tank
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 5. februára (WEBNOVINY) – Americký minister zahraničných vecí John Kerry považuje ruskú agresiu za najväčšiu hrozbu Ukrajiny, Spojené štáty však stále podporujú diplomatické riešenie ukrajinského konfliktu.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Kerry to povedal v Kyjeve po stretnutí s prezidentom Petrom Porošenkom, pričom zdôraznil, že USA „nebudú zatvárať oči pred ruskými tankami a bojovníkmi v neoznačených uniformách prechádzajúcimi hranice“. Rusko vyzval, aby začalo okamžite dodržiavať dohodu o prímerí uzavretú v septembri v bieloruskom Minsku.

„Rusko sa musí rozhodnúť a toto rozhodnutie nemôže byť deklarované len slovami, ale aj skutkami,“ vyhlásil Kerry. Zdôraznil, že USA, EÚ ani Ukrajina nechcú konfrontáciu s Ruskom, ale uprednostňujú diplomatické riešenie, no Moskva musí „aktívne podporiť minské dohody“.

Východ Ukrajiny je pod paľbou, ľudia sú v úkrytoch

Do Kyjeva príde Merkelová aj francúzsky prezident

Rokovať o riešení konfliktu príde vo štvrtok do Kyjeva aj francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová. V piatok pocestujú do Moskvy na rokovania s ruským prezidentom Vladimírom Putinom s cieľom predložiť nový návrh vyriešenia krízy na východe Ukrajiny.

„Spolu s Angelou Merkelovou sme sa rozhodli pre novú iniciatívu,“ uviedol francúzsky líder na tlačovej konferencii. „Predložíme nový návrh na vyriešenie konfliktu, ktorý je založený na teritoriálnej integrite Ukrajiny,“ dodal.

Putin chce podľa Ušakova konštruktívne rokovanie o Ukrajine

Konštruktívne rokovanie o Ukrajine s Hollandom a Merkelovou je pripravený viesť aj Putin. Oznámil to vo štvrtok jeho hlavný zahraničnopolitický poradca Jurij Ušakov. Novinárom povedal, že Rusko verí, že Merkelová a Hollande v piatok v Moskve vezmú v pláne o ukončení konfliktu do úvahy opatrenia, ktoré už dávnejšie navrhol Putin.

Ušakov uviedol, že zvolanie stretnutia je pozitívny krok. Povedal tiež, že Putin hovoril s novým gréckym premiérom Aléxisom Tsíprasom a pozval ho na návštevu Ruska. Tsípras po nastúpení na premiérsky post vylúčil, že by sa obrátil na Rusko so žiadosťou o pomoc.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováFrançois HollandeFrancois HollandeJohn Kerry