Američania nemajú plány na vojenskú intervenciu vo Venezuele, podporujú pokojnú politickú zmenu

Venezuela
Foto: ilustračné, SITA/AP.

WASHINGTON 7. marca (WebNoviny.sk) – Predstavitelia administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa vo štvrtok uviedli na pôde amerického Kongresu, že neexistujú žiadne americké plány na vojenskú intervenciu vo Venezuele. Vyjadrili sa tak napriek tomu, že prezident Trump opakovane povedal, že pri podpore zosadenia prezidenta Nicolása Madura sú otvorené všetky možnosti.

Osobitný vyslanec Spojených štátov pre Venezuelu Elliott Abrams a riaditeľ Agentúry Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (USAID) Mark Green vo štvrtok v Kongrese uviedli, že americká vláda podporuje vo Venezuele pokojnú politickú zmenu. Obaja sa vyjadrili, že majú inštrukcie pracovať len s týmto cieľom.

Podľa Abramsa je americká vláda plne zameraná na uplatňovanie diplomatického a ekonomického tlaku na Madura prostredníctvom sankcií. Konštatoval, že onedlho ohlásia ďalšie sankcie a zamerané môžu byť aj na zahraničné banky, ak sa zistí, že pomáhajú Madurovi ukrývať štátny majetok.

USA patria k viac ako 50 krajinám, ktoré uznávajú za dočasného venezuelského prezidenta Juana Guaidóa s argumentom, že Madurove minuloročné znovuzvolenie bolo nelegitímne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpElliott AbramsMark Green