USA odmietli ponuku KĽDR, žiadajú ukončenie jadrových testov

Raketa korea
Testy rakiet nepomáhajú zlepšovaniu vzťahov medzi oboma Kóreami. Foto: SITA/AP

SOUL 11. januára (WEBNOVINY) – Vláda Severnej Kórey ponúkla Spojeným štátom možnosť zastavenia svojich jadrových skúšok výmenou za dočasné ukončenie každoročných amerických vojenských cvičení s Južnou Kóreu.

Vyplýva to informácií, ktoré v sobotu zverejnili severokórejské štátne médiá hovoriace o doručení ponuky do Washingtonu cez „dôležité“ komunikačné kanály. Pchjongjang tvrdí, že jeho cieľom je zníženie napätia na Kórejskom polostrove, ktorý je rozdelený aj 60 rokov od konca Kórejskej vojny.

Americké ministerstvo zahraničných vecí však ponuku odmieta, keďže považuje jadrové skúšky a vojenské manévre za dve oddelené veci. Vláda vo Washingtone je však podľa rezortu diplomacie otvorená dialógu s Severnou Kóreu, no žiada „okamžité“ zastavenie všetkých hrozieb a jadrových aktivít.

Severná Kórea uskutočnila jadrové testy v rokoch 2006, 2009 a 2013, na čo medzinárodné spoločenstvo reagovalo prijatím diplomatických a ekonomických sankcií. Severná Kórea v novembri pohrozila uskutočnením ďalšieho jadrového testu v reakcii na pokračujúce „americké nepriateľstvo“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom