USA podporujú Grécko v snahe o zníženie dlhu

Loukas Papademos, Herman Van Rompuy
Loukas Papademos (vľavo)a Herman Van Rompuy na rokovaní v Bruseli 21. novembra 2011. Foto: SITA/AP

BRUSEL 22. novembra (WEBNOVINY) – USA podporujú snahu Grécka o plnenie opatrení, na ktorých sa krajina dohodla s EÚ a Medzinárodným menovým fondom (MMF) v rámci mimoriadnej pomoci. Tieto opatrenia majú pomôcť zastaviť dlhovú krízu krajiny.

Uviedol to prezident Barrack Obama v telefonickom rozhovore s gréckym premiérom Loukasom Papademosom. „Americký prezident zopakoval, že USA budú pevne stáť počas týchto ťažkých čias za svojím spojencom a spriatelenou krajinou, „ uviedol hovorca amerického prezidenta Jay Carney.

Eurozóna je pripravená poslať Grécku ďalšie peniaze

Ministri financií eurozóny sú pripravení odsúhlasiť na svojom stretnutí na konci novembra kľúčovú tranžu pre Grécko osem miliárd eur. Vyhlásil to stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Po stretnutí s novým gréckym premiérom Loukasom Papademosom, ktorý zopakoval svoje odhodlanie realizovať všetky opatrenia týkajúce sa rozpočtu požadované EÚ a Medzinárodným menovým fondom(MMF), Van Rompuy povedal, že EÚ je pripravená pomôcť.

„Eurogroup by mala byť v pozícii, že bude súhlasiť s uvoľnením ďalšej šiestej tranže z gréckeho úverového programu,“ uviedol. Podľa neho je potrebné, aby všetky grécky politické strany podporili kroky vlády a vyzval všetky inštitúcie EÚ na splnenie svojich úloh ohľadom pomoci pre Grécko. „Čo sa týka situácie v eurozóne, je jasné, že prechádzame náročným obdobím,“ povedal Van Rompuy a zároveň dodal, že všetky inštitúcie EÚ preto musia využiť svoje právomoci s rešpektovaním svojich mandátov a pomôcť zabezpečiť obnovenie dôvery, stability, rastu a tvorbu pracovných miest.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Herman Van RompuyLoukás Papadémos