USA pre krízu na Ukrajine pošlú viac vojakov do Európy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina
Ukrajinským vojakom vypnú úradnici na Kryme vodu, zastavia elektrinu a nevyplatia žoldy. Tento stav má trvať dovtedy, kým vojaci verejne neodvolajú lojalitu novej ukrajinskej vláde. Foto: SITA, AP

VARŠAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama požiadal v utorok Kongres, aby schválil miliardu dolárov na podporu vojenských aktivít a zvýšenie vojenskej prítomnosti americkej armády v Európe. Líder USA túto iniciatívu oznámi počas návštevy Poľska, kde sa má stretnúť s lídrami strednej a východnej Európy, ktorých chce uistiť o pokračujúcej podpore Spojených štátov vo svetle ukrajinskej kríze a zvýšenej hrozby zo strany Ruska.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Biely dom už oznámil, že navrhované financie sa použijú na organizovanie vojenských cvičení, na výcvikové misie a na zvýšenie prítomnosti leteckých i pozemných síl na európskom kontinente. V rámci tejto iniciatívy Washington chce tiež zvýšiť americkú námornú prítomnosť v misiách NATO v Čiernom a Baltickom mori. Plánuje aj spoluprácu pri posilňovaní vojenských kapacít nečlenských krajín, ktoré susedia s Ruskom vrátane Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska.

Plán USA privítal poľský prezident

„Udalosti na Ukrajine si vyžadujú viac ostražitosti a jasné záväzky,“ povedal v tejto súvislosti americký minister zahraničia John Kerry. „Spojené štáty rýchlo reagovali na nelegálne vojenské akcie Ruska na Ukrajine,“ reagoval na Obamov návrh generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Poľský prezident Bronislaw Komorowski privítal plán USA posilniť dočasnú vojenskú prítomnosť vo východnej Európe, ktorá má byť odpoveďou na intervenciu Ruska na Ukrajine.

Podľa jeho vyjadrenia na spoločnej tlačovej konferencii s americkým náprotivkom Barackom Obamom vo Varšave sú „rozhodnutia orgánov USA zvýšiť úroveň prítomnosti vo východných členských štátoch NATO neuveriteľne dôležité“ a Poľsko ich vníma ako „skutočný návrat NATO k veľmi dôraznému dodržiavaniu základu aliancie, ktorým je článok päť (Severoatlantickej zmluvy) hovoriaci o kolektívnej obrane“.

Európska bezpečnosť je základom bezpečnosti Ameriky

„Pre nás je najdôležitejšie ubezpečenie, že nie sú žiadni druhoradí členovia NATO, že nie sú žiadne krajiny, ktorým hovoria zvonka, obzvlášť z Ruska, či v nich môžu alebo nemôžu pôsobiť americké sily,“ povedal Komorowski po stretnutí s Obamom.

Šéf Bieleho domu sa v utorok v poľskej metropole stretol s lídrami strednej a východnej Európy vrátane slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča. Okrem neho bude rokovať aj s najvyššími predstaviteľmi Poľska, Bulharska, Česka, Estónska, Chorvátska, Litvy, Lotyšska, Maďarska a Rumunska a stretnúť by sa mal aj s novozvoleným ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.

Ihneď po prílete Obama vyhlásil, že „európska bezpečnosť je základom bezpečnosti Ameriky“. „Je to záväzok, ktorý je v súčasnej dobe mimoriadne dôležitý,“ zdôraznil.

Praha je pripravená pomôcť Pobaltiu

Česká armáda je schopná poskytnúť pobaltským krajinám časti protivzdušnej obrany. Podľa utorňajších slov českého ministra obrany Martina Stropnického záleží iba od samotných krajín a ich prípadnej žiadosti vo svetle aktuálnej krízy na Ukrajine a obáv regiónu z prípadnej ruskej agresie. Šéf českého rezortu obrany zároveň pripomenul, že Praha predlžila misiu českých stíhačov na Islande na deväť týždňov. Podľa medializovaných informácií ministerstva má Česko v regióne protilietadlových strelcov, ktorí cvičia v Poľsku.

Na Pobaltie koncom apríla prileteli štyri stíhačky francúzskeho letectva a rovnaký počet strojov britských síl, aby sa stali súčasťou hliadkovacej misie v regióne. Ide o reakciu na dianie a napätú situáciu na východe Ukrajiny. S lietadlami prišiel aj 70-členný francúzsky vojenský personál, pričom do regiónu prišlo aj 600 vojakov USA, ktoré ešte v marci poslali šesť stíhačiek F-15. Estónsko, Lotyšsko a Litva totiž majú s Rusmi dlhodobo napäté vzťahy a obávajú sa ďalšieho vývoja napätej situácie na východe Ukrajiny po ruskej anexii ukrajinského Krymu.

NATO, Brusel, aliancia
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anders Fogh RasmussenBarack ObamaBronislaw KomorowskiJohn Kerry
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy