USA smerujú napriek odstúpeniu od Parížskej dohody k splneniu jej kritérií

Rafineria
Foto: ilustračné, SITA/AP

LISABON 3. júla (WebNoviny.sk) – Napriek tomu, že americký prezident Donald Trump 1. júna okázalo oznámil odstúpenie svojej krajiny od Parížskej dohody o klíme, Spojené štáty ciele tejto dohody možno nakoniec splnia.

V Lisabone to v pondelok vyhlásil generálny tajomník OSN António Guterres. K tejto optimistickej predpovedi ho podľa vlastných slov priviedlo stretnutie s americkým špeciálnym vyslancom pre rokovania o klíme Michaelom Bloombergom, ktorý je podľa Guterresa „presvedčený“, že USA kritériá dohody splnia.

Táto paradoxná situácia môže podľa Guterresa a Bloomberga nastať vďaka tomu, že – navzdory rozhodnutiu prezidenta Trumpa – sa proti vypúšťaniu skleníkových plynov do ovzdušia rozhodli rázne bojovať po svojej línii mnohé americké štáty, mestá či veľké podniky.

Guterres okrem toho pripomenul, že Trumpove rozhodnutie malo zatiaľ paradoxne pozitívny vplyv na ostatné krajiny sveta, z ktorých mnohé o to jasnejšie deklarujú svoju oddanosť cieľom Parížskej dohody. Šéf OSN v tomto smere vyzdvihol najmä Čínu, Indiu a členské krajiny Európskej únie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe António GuterresDonald Trump