USA sťahujú pracovníkov ohrozeného konzulátu v Pakistane

Usa

WASHINGTON 9. augusta (WEBNOVINY) – Americké ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok obmedzilo na minimum obsadenie konzulátu v pakistanskom Láhaure, ktorý podľa neho čelí „špecifickým hrozbám“.

K najnovšiemu opatreniu pristúpilo necelý týždeň po tom, ako pre obavy z terorizmu nechalo uzavrieť zastupiteľské úrady USA na Blízkom východe a v Afrike. Washington zároveň varoval svojich občanov, aby sa okrem nevyhnutných prípadov Pakistanu radšej vyhýbali, pričom poukazuje na „prítomnosť viacerých zahraničných a domácich teroristických skupín„.

Predošlý poplach je spájaný s odnožou teroristickej siete al-Kájda na Arabskom polostrove, ktorá operuje z Jemenu a v uplynulých rokoch sa opakovane pokúšala zaútočiť na USA. Samotné jadro al-Kájdy v Afganistane a Pakistane je však podľa amerických predstaviteľov zdecimované. Sťahovanie pracovníkov konzulátu v Láhaure podľa hovorkyne veľvyslanectva v Islamabade s ohrozením v iných krajinách nesúvisí.

Veľvyslanectvo ako aj konzuláty v pakistanských provinčných metropolách sú v piatok zatvorené, keďže obyvatelia krajiny majú voľno pri príležitosti moslimského sviatku Íd al-Fitr (koniec pôstu). Vo štvrtok otriasol mestom Kvéta na západe krajiny samovražedný bombový útok, pri ktorom zahynulo najmenej 38 ľudí. V piatok z rovnakej oblasti hlásili paľbu pred jednou z miestnych sunnitských mešít, pričom zahynulo najmenej deväť Pakistancov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom