USA sú presvedčené, že za útokmi na dva ropné tankery v Ománskom zálive je Irán

Tanker, Front Altair
Nórsky tanker Front Altair bol jedným z dvoch tankerov, ktorý sa stal terčom útoku v Ománskom zálive. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 13. júna (WebNoviny.sk) – Spojené štáty vo štvrtok obvinili z útoku na dva ropné tankery v Ománskom zálive Irán.

Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo toto tvrdenie nepodložil žiadnymi dôkazmi, uviedol však, že ho k takémuto presvedčeniu vedú mnohé dôvody.

Okrem spravodajských informácií je to aj fakt, že Irán je jednou z mála krajín v oblasti, ktorá má na takéto útoky kapacity, a tiež história angažovania sa Iránu v regióne, napríklad nedávny útok na ropovod v Saudskej Arábii, ktorý podnikli bojovníci podporovaní Iránom.

„Tieto nevyprovokované útoky predstavujú jasné ohrozenie pre medzinárodný mier a bezpečnosť, je to jasný útok na slobodnú moreplavbu,“ vyhlásil šéf americkej diplomacie. Irán už predtým vyhlásil, že s týmito útokmi nemá nič spoločné.

Neznámi páchatelia vo štvrtok v Ománskom zálive zaútočili na japonský ropný tanker Kokuka Courageous a nórsky tanker Front Altair, ktoré po mohutných výbuchoch zachvátili plamene. Posádky oboch plavidiel museli evakuovať, na oboch lodiach bolo podľa britskej BBC po 23 osôb.

K podobným útokom došlo aj presne pred mesiacom, keď neznámi páchatelia zaútočili na štyri ropné tankery Spojených arabských emirátov neďaleko pobrežia tejto krajiny. K týmto útokom sa doteraz nikto neprihlásil. Spojené štáty aj z týchto útokov obvinili Irán, ten to však poprel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mike Pompeo