USA urobili krok ku zničeniu sveta, reagoval Kosačev na odstúpenie od zmluvy o jadrových zbraniach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Donald Trump, Konstantin Kosačev
Zľava: Americký prezident Donald Trump a predseda zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy Konstantin Kosačev. Foto: SITA - koláž WBN

WASHINGTON 2. februára (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v piatok potvrdil, že Spojené štáty oficiálne odstupujú od Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF).

USA už dlhé mesiace tento krok avizovali, pričom obviňovali Rusko, že túto zmluvu aj tak nedodržiava a snažili sa s Moskvou zjednať nápravu. Rusko však akékoľvek porušovanie zmluvy doteraz popieralo.

Ako v piatok oznámil Trump, Spojené štáty, tak, ako to už dlho robí Rusko, sa tiež „pohnú vpred s vývojom“ vlastných obranných kapacít. „Nemôžeme byť jedinou krajinou na svete jednostranne dodržiavajúcou túto alebo akúkoľvek inú zmluvu,“ vyhlásil Trump.

Zodpovednosť za krach zmluvy

Ako v piatok informoval americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, Washington zámer odstúpiť od INF oficiálne oznámi Rusku už v sobotu. Tým začne plynúť šesťmesačné obdobie, ktoré podľa zmluvy musí uplynúť medzi oznámením jednej zo strán, že chce od zmluvy odstúpiť, a koncom jej platnosti.

Krátko po Pompeovom oznámení vyšlo stanovisko Severoatlantickej aliancie (NATO), v ktorom všetky jej členské štáty vyzývajú Rusko, aby zmluvu opätovne začalo dodržiavať a zvrátilo tým ešte rozhodnutie USA.

Moskva by mala podľa aliancie „využiť zostávajúcich šesť mesiacov na to, aby sa vrátila k plnému a overiteľnému dodržiavaniu“ tejto zmluvy.

Ak Moskva nezlikviduje raketové systémy, ktoré podľa USA zmluvu porušujú, „Rusko bude niesť plnú zodpovednosť za krach zmluvy„, uvádza sa v stanovisku NATO.

Krok ku zničeniu sveta

Moskva napriek tomu naďalej trvá na tom, že INF neporušuje. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa aj v piatok, tesne pred oficiálnym oznámením USA o odstúpení od zmluvy, posťažoval novinárom, že Washington „nie je ochotný viesť konštruktívne rokovania“ o tejto otázke.

Gratulujem celému svetu, Spojené štáty dnes urobili ďalší krok smerom k jeho zničeniu,“ vyhlásil predseda zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy Konstantin Kosačev.

Washington dlhodobo obviňuje Moskvu, že nový ruský raketový systém 9M729 je v rozpore so zmluvou INF, ktorú ešte v roku 1987 podpísali vtedajší sovietsky líder Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan.

Zmluva zakazuje obom štátom vlastniť, vyrábať a testovať rakety odpaľované zo zeme s doletom od 500 do 5 500 kilometrov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dmitrij PeskovDonald TrumpMichail GorbačovMike PompeoRonald Reagan
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy