Ča Sung-nam obvinil USA, že rozmiestňujú svoje jadrové zariadenia na Kórejskom polostrove

Trump, Kim Čong un
Americký prezident Donald Trump (vľavo) a severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: archívne, SITA/AP

NEW YORK 4. októbra (WebNoviny.sk) – Spojené štáty americké uvalili na Severnú Kóreu „ekonomickú blokádu“ a rozmiestňujú svoje jadrové zariadenia na Kórejskom polostrove, aby zvrhli jej lídra Kim Čong-una.

V utorok z toho krajinu obvinil severokórejský veľvyslanec pri Organizácii Spojených národov (OSN) Ča Sung-nam, ktorý vystúpil pred komisiou Valného zhromaždenia pre ekonomiku a financie.

Podľa neho USA tlačia ostatné krajiny k „nelegálnym a neospravedlniteľným“ sankciám voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR).

To je súčasťou ich „zúfalého pokusu úplne zablokovať naše mierumilovné hospodárstvo pre každodenný život a humanitárnu spoluprácu ľudí,“ vyjadril sa a dodal, že popieranie ich práv na existenciu a vývoj budú mať za následok ich „ostrejšiu ostražitosť a väčšiu odvahu“.

Bezpečnostná rada OSN uvalila v septembri na Severnú Kóreu doteraz najprísnejšie sankcie navrhnuté Spojenými štátmi, ktoré sú reakciou na zatiaľ posledný jadrový test krajiny.

Tieto opatrenia zahŕňajú zákaz vývozu textilu z KĽDR a obmedzenie dovozu ropy, rafinovaných ropných produktov, kondenzátov a skvapalneného zemného plynu do krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-un
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov