USA už nemôžu svetu diktovať svoju politiku, tvrdí Irán

Ahmadinedžád
Foto: SITA, AP

DUŠANBE 26. marca (WEBNOVINY) – Spojené štáty už nemôžu diktovať svoju politiku zvyšku sveta. Na konferencii o spolupráci pri obnove Afganistanu v tadžickom Dušanbe to v pondelok povedal iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád. Dodal, že NATO a USA by mali zmeniť svoju politiku voči iným krajinám.

Ahmadínedžád vyzval na okamžité stiahnutie zahraničných jednotiek z Afganistanu a vyjadril sa aj k vzťahom medzi Severoatlantickou alianciou a Pakistanom, ktoré považuje za nestabilné. „Táto nestabilita len porastie,“ vyhlásil.

„Hlavným dôvodom problémov vo svete je politika členských krajín NATO, najmä USA, ktoré sa pokúšajú obnoviť kolonializmus,“ zdôraznil iránsky prezident. Príkladom toho je podľa neho Afganistan, kam vtrhli po zámienkou vojny proti terorizmu.

Americká delegácia na čele s námestníkom ministerstva zahraničných vecí pre strednú Áziu Robertom Blakeom počas Ahmadínedžádovho prejavu opustila rokovaciu sálu, po jeho skončení sa však vrátila. Iránsky prezident sa k jadrovému programu jeho krajiny nevyjadril.

Na konferencii o regionálnej spolupráci pri obnove Afganistanu sa okrem Ahmadínedžáda zúčastňuje afganský prezident Hámid Karzaj, pakistanský prezident Asíf Alí Zardárí a tadžický líder Imomali Rachmon.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Asif Alí ZardáríHámid KarzajMahmúd Ahmadínedžád