USA, Veľká Británia a Francúzsko zaútočili na ciele v Sýrii, Rusko prirovnalo Trumpa k Hitlerovi

Sýria, USA, útok
Rakety USA útočia na ciele v Sýrii. 14. apríl 2018 Foto: SITA/AP

WASHINGTON 14. apríla (WebNoviny.sk) – Spojené štáty, Francúzsko a Británia zaútočili v Sýrii, aby potrestali prezidenta Baššára al-Asada za zjavný chemický útok proti civilistom a odradili ho od toho, aby to spravil znovu, oznámil americký prezident Donald Trump. Podľa zástupcov Pentagonu bol útok namierený proti Asadovmu programu vývoja a výroby chemických zbraní.

Americký minister obrany Jim Mattis uviedol, že nemajú správy o žiadnych stratách na americkej strane, pričom útok bol podľa neho tvrdý, no starostlivo naplánovaný. So spojencami vybrali ciele tak, aby minimalizovali civilné obete.

Útok vykonali pilotované lietadlá, pričom zároveň z lodí v Stredozemnom mori vystrelili rakety s plochou dráhou letu.

Tri ciele na západe Sýrie

Šéf zboru náčelníkov štábov armády USA generál Joseph Dunford informoval, že útok bol zameraný na tri ciele na západe Sýrie. Strely podľa neho najprv zasiahli vedecko-výskumné stredisko v oblasti Damasku, ktoré bolo údajne centrom výskumu, vývoja, výroby a testovania technológií chemických a biologických zbraní.

Druhým cieľom bol sklad chemických zbraní západne od mesta Homs a tretím sklad zbraňového príslušenstva a zároveň dôležité veliteľské stanovište tiež západne od Homs.

Britská premiérka Theresa Mayová sa v Londýne vyjadrila, že Západ vyskúšal „všetky možné“ diplomatické spôsoby s cieľom zabrániť Asadovi v používaní chemických zbraní, no „Sýria a Rusko tieto snahy opakovane zmarili“. Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že cieľom útoku bol „utajovaný chemický arzenál“ sýrskej vlády. Tá použitie zakázaných zbraní opakovane odmietla.

Podľa Trumpa sú Spojené štáty pripravené pokračovať v ekonomickom, diplomatickom a vojenskom tlaku na Asada, až kým neprestane so zabíjaním vlastných ľudí zakázanými chemickými zbraňami. „Toto nie sú činy muža, ale netvora,“ konštatoval Trump. Ak Asad nezopakuje použitie chemických zbraní, bol útok podľa Mattisa jednorazovou záležitosťou.

Trump pokarhal Rusko a poslal mu výzvu

Trump zároveň pokarhal dvoch hlavných spojencov sýrskeho režimu, Rusko a Irán, ktoré podľa neho podporujú „vraždiacich diktátorov“ a poznamenal, že prezident Vladimir Putin súhlasil s medzinárodnou dohodou z roku 2013, podľa ktorej sa mal Asad zbaviť všetkých chemických zbraní.

Zároveň tiež vyzval Moskvu, aby zmenila svoje smerovanie a pridala sa k Západu. „Rusko sa musí rozhodnúť, či bude pokračovať na tejto temnej ceste alebo sa pridá k civilizovaným národom a stane sa silou pre stabilitu a mier,“ uviedol.

Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov útok odsúdil a varoval, že takéto činy nebudú bez následkov. Dodal tiež, že urážka „ruského prezidenta je neprijateľná a neprípustná“.

Sýrska televízia informovala, že na útok reagovala sýrska protivzdušná obrana. Zranenia údajne utrpeli traja civilisti.

Sýrska vláda použije výbušniny a kazetové bomby

Významný predstaviteľ sýrskej opozície Nasr al-Harírí sa v súvislosti s útokom vyjadril, že medzinárodná komunita bude musieť niesť zodpovednosť za „akúkoľvek eskaláciu útokov z pomsty“ zo strany sýrskeho režimu. Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedol, že sýrska vláda už možno v krajine nebude riskovať použitie chemických zbraní a „použije len výbušniny a kazetové bomby“.

Zástupca predsedu Výboru pre obranu ruskej Štátnej dumy Alexander Šerin prirovnal Trumpa k Hitlerovi, pričom útok zároveň označil za krok proti Rusku. Trumpa možno podľa neho nazvať „Adolfom Hitlerom číslo 2 našich čias, pretože – ako vidíte – vybral si ešte aj čas, keď Hitler zaútočil na Sovietsky zväz“. Informovala o tom ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti.

Útok bol reakciou na údajný chemický útok v meste Dúmá pri Damasku, ktorý si vyžiadal niekoľko desiatok mŕtvych. Sýria a jej spojenec Rusko odmietajú tvrdenia, podľa ktorých za incidentom stojí armáda sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Rusko vyhlásilo, že odvetný útok na Sýriu bude považovať za vojnový akt.

Útok sa uskutočnil niekoľko hodín predtým, ako mali do mesta doraziť vyšetrovatelia Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adolf HitlerBaššár al-AsadDonald TrumpEmmanuel MacronJim MattisTheresa MayováVladimir Putin