USA vraj zdržujú vytváranie bezpečnostnej zóny v Sýrii, Turecko pohrozilo vojenskou intervenciou

Mevlut Cavusoglu
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu. Foto: archívne, SITA/AP

Turecko v utorok obvinilo Spojené štáty, že pri vytváraní takzvanej „bezpečnostnej zóny“ na severovýchode Sýrie robí len „kozmetické kroky„.

Ankara tiež opätovne pohrozila jednostrannou vojenskou intervenciou s cieľom vytvoriť nárazníkovú zónu pozdĺž svojej hranice.

Prepojenie s kurdskými bojovníkmi

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu novinárom povedal, že Washington sa príliš angažuje s americkými spojencami z radov sýrskych kurdských bojovníkov a zdržiava plány vytvoriť bezpečnostnú zónu.

Hovoríme o spojencovi, ktorý nemôže konať nezávisle od teroristickej organizácie,“ povedal Cavusoglu v narážke na Spojené štáty. „Zatiaľ čo na jednej strane s nami podniká kozmetické opatrenia, na druhej strane posilňuje svoje prepojenie so sýrskymi kurdskými bojovníkmi,“ dodal.

Považuje ich za teroristov

Turecko chce v spolupráci so Spojenými štátmi kontrolovať 30 až 40 kilometrov širokú zónu zasahujúcu na sýrske územie východne od rieky Eufrat a neželá si tam prítomnosť kurdských jednotiek. Ankara totiž považuje bojovníkov z radov sýrskych Kurdov za teroristov prepojených na kurdských povstalcov v Turecku.

Americké jednotky pritom bojujú na severovýchode Sýrie spoločne s kurdskými jednotkami proti povstalcom z Islamského štátu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mevlüt Čavušoglu