USA vyšlú do Európy stíhačky so špičkovou technológiou

Američania vyšlú do Európy stíhačky typu F-22 Raptor so špičkovou technológiou, aby sa zúčastnili cvičenia spolu s armádami spojeneckých štátov. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 25. augusta (WEBNOVINY) – Americké vzdušné sily vyšlú do Európy skupinu stíhacích lietadiel typu F-22 Raptor so špičkovou technológiou, kde sa zúčastnia cvičenia spolu s armádami ďalších spojeneckých štátov. Iniciatíva prichádza na pozadí obáv z ruskej agresie, oznámila agentúra AP.

Podľa náčelníka štábu Vojenského letectva USA Marka Welsha európski spojenci Washingtonu disponujú moderným letectvom a chcú absolvovať cvičenie po boku amerických pilotov a uistiť sa tak, že ich armády dokážu spolu efektívne operovať. Počet lietadiel, ako ani dátum či miesto ich príletu nie sú nateraz známe.

Misia umožní americkým pilotom nabrať praktické skúsenosti nad európskym terénom. Iniciatíva je všeobecne vnímaná ako krok USA voči Severoatlantickej aliancii znepokojenej vojenskou agresiou Ruskej federácie na území Ukrajiny, píše agentúra Reuters. Vzdušné sily USA vyjadrili potrebu silného a vyváženého prístupu.

1 2 tth

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy