Američania zabili veliteľa iránskych Revolučných gárd. Napätie eskaluje a Rúhání avizuje pomstu

Qassem Soleimani
Veliteľ elitnej jednotky iránskych Revolučných gárd Gásem Solejmání na oslavách výročia iránskej Islamskej revolúcie z roku 1979 v Teheráne FOTO: SITA/AP
  • aktualizované 3. januára 21:07

Americká armáda zabila veliteľa elitnej jednotky iránskych Revolučných gárd Kásema Solejmáního, ktorého považujú za jednu z najvplyvnejších postáv krajiny. Pentagon potvrdil, že útok, ktorý sa stal v piatok na medzinárodnom letisku v Bagdade, nariadil prezident USA Donald Trump. Počas amerického útoku zomrel aj zástupca veliteľa Ľudových mobilizačných síl (PMF) Abú Mahdí al-Muhandis.

Generála zabili pri útoku dronu

Podľa Pentagonu 62-ročný generál Solejmání nariadil nedávny útok demonštrantov na americké veľvyslanectvo v Bagdade.

„Cieľom akcie bolo zabrániť Iránu v jeho ďalších útokoch. Spojené štáty budú aj naďalej vykonávať všetky potrebné kroky, aby ochránili našich ľudí a záujmy kdekoľvek na svete,“ uviedol Pentagon.

Podľa BBC generála zabili pri útoku dronu, pričom zomrelo ďalších minimálne päť ľudí.

Irán, protest
Iránci protestujú proti rozhodnutiu Spojených štátov označiť ich vplyvné Revolučné gardy za teroristickú organizáciu. Reprofoto: www.youtube.com

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf označil tento krok ako „mimoriadne nebezpečný“ a dodal, že ide o „hlúpu eskaláciu“.

Iránsky najvyšší duchovný líder ajatolláh Alí Chameneí pohrozil, že páchateľov útoku čaká „krutá odplata“. V Iráne vyhlásil za zabitého generála trojdňový smútok. Pomstu Američanom za „tento hrozný zločin“ prisľúbil aj iránsky prezident Hasan Rúhání.

Kritika Ruska aj Číny

Proti útoku ostro vystúpili aj irackí predstavitelia. Premiér Ádil Abdal Mahdí ho označil za akt agresie voči jeho krajine a vplyvný duchovný Muktada Sadr vyzval na vyhnanie Američanov z Iraku. Washington už nariadil okamžitú evakuáciu všetkých amerických občanov z Iraku.

Ruské ministerstvo zahraničia odsúdilo v piatok zabitie vysokopostaveného iránskeho generála Kásema Solejmáního v Iraku a uviedlo, že tento „unáhlený krok“ povedie len k ďalšiemu zvýšeniu napätia na Blízkom východe. Informovala o tom ruská tlačová agentúra TASS.

Predseda zahraničného výboru Rady federácie Konstantin Kosačev označil v piatok na Facebooku americký nálet za „chybu“, ktorá sa môže „jeho organizátorom vrátiť ako bumerang“. Dodal, že zabitie generála tiež zničilo poslednú nádej na vyriešenie problémov okolo iránskej jadrovej dohody.

Čína v tejto súvislosti uviedla, že je „veľmi znepokojená“ a vyzvala všetky strany na „pokoj a zdržanlivosť“. V Iraku sa bude v sobotu konať mimoriadne zasadnutie parlamentu, ktoré zvolal premiér Ádil Abdal Mahdí. Zabitie generála označil za „porušenie“ podmienok americkej prítomnosti v krajine.

Kancelária izraelského premiéra oznámila, že Benjamin Netanjahu v reakcii na udalosť skrátil svoju návštevu Grécka a vracia sa domov.

Nálet vraj zabránil útoku

Americký nálet zabránil „bezprostrednému útoku“ proti Američanom. V televízii CNN to vyhlásil americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. „Nemôžem veľmi hovoriť o povahe týchto hrozieb. Americký ľud by mal ale vedieť, že prezidentovo rozhodnutie zbaviť sa Solejmáního z bojiska zachránilo americké životy,“ uviedol minister.

Pompeo uviedol, že Solejmání „aktívne plánoval“ podniknúť v regióne „veľkú akciu, ktorá by podľa neho ohrozila stovky životov“. Američania sú v regióne po nálete a Solejmáního smrti viac v bezpečí, skonštatoval. K náletu podľa ministra viedol posudok amerických tajných služieb. „Riziko ničnerobenia bolo obrovské,“ vyjadril sa s tým, že tajné služby spravili posudok a prezident Donald Trump „včera v noci aktívne konal“.

Americké ministerstvo zahraničia uviedlo, že Pompeo v piatok ráno telefonoval so svojimi rezortnými kolegami v Číne, Spojenom kráľovstve a Nemecku a vysvetlil im, že „Spojené štáty zostávajú zaviazané k deeskalácii“. Rezort v piatok vyzval amerických občanov v Iraku, aby pre zvýšené napätie v regióne okamžite opustili krajinu. Pompeo v rozhovore pre CNN nepovedal, či bude jeho ministerstvo evakuovať americký personál v Iraku.

Porušenie medzinárodného práva

Zabitie veliteľa elitných jednotiek Kuds iránskych Revolučných gárd Kásema Solejmáního v piatok ostro odsúdil aj bývalý afganský prezident Hámid Karzaj.

Američania podľa neho porušili medzinárodné právo a ich čin prispeje k destabilizácii situácie na Blízkom východe. Karzaj bol pritom v minulosti považovaný za verného spojenca USA, domáca opozícia aj teroristi ho dokonca označovali za „americkú bábku“.

Solejmání – druhý muž Iránu

Generál Kásem Solejmání stál dve desaťročia na čele elitných jednotiek al-Kuds, ktoré podliehajú priamo najvyššiemu duchovnému, ajatolláhovi Chameneímu.

Mnohí ho považovali za druhého najmocnejšieho muža Iránu. Spojené štáty vlani zaradili jednotky al-Kuds na zoznam teroristických organizácií,  podľa Washingtonu sú totiž zodpovedné za smrť stoviek Američanov.

Solejmaní sa tak stal legitímnym cieľom na zabitie.

Celý článok si prečítate tu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKonstantin KosačevMike Pompeo
Firmy a inštitúcie Iránske revolučné gardy