USA zaradili Salaha Abdeslama na formálny zoznam teroristov

Salah Abdeslam
Jedným z mužov, ktorí sú na úteku, je 26-ročný Salah Abdeslam. Foto: SITA/AP

Paríž 5. apríla (WebNoviny.sk) – Vláda Spojených štátov zaradila Salaha Abdeslama, podozrivého z účasti na vlaňajších parížskych útokoch, na svoj formálny zoznam teroristov. Tým sa naňho ukladajú sankcie a zakazuje sa Američanom vykonávať s ním akékoľvek transakcie, informovala dnes agentúra AP.

Oznam prichádza v čase, keď Abdeslama – francúzskeho občana – čaká extradícia z Belgicka do Francúzska, ku ktorej má dôjsť v najbližších dňoch. Abdeslam sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe v Bruggách. Vo Francúzsku ho predbežne obvinili z podielu na útokoch, ktoré si 13. novembra 2015 vyžiadali 130 mŕtvych.

Obrazom: Teroristický útok v Paríži

Abdeslam po nich utiekol do susedného Belgicka, kde ho v marci zatkla polícia. Či sa podieľal aj na príprave nedávnych útokov v Bruseli, zatiaľ jasné nie je. Americký rezort zahraničných vecí ho eviduje ako činovníka teroristickej skupiny Islamský štát (IS), známej aj pod alternatívnou skratkou Dáiš.

Po svojom zatknutí odpovedal Abdeslam vyšetrovateľom na niekoľko otázok, neskôr – po samovražedných bombových útokoch v Bruseli z 22. marca, ktoré usmrtili 32 ľudí – využil svoje právo nevyjadrovať sa. Na výsluchu povedal, že sa v Paríži plánoval odpáliť, na poslednú chvíľu si to však rozmyslel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Salah Abdeslam