Usain Bolt sa musí rozlúčiť so zlatou medailou z OH 2008

Usain Bolt
V noci z nedele na pondelok je na programe súboj o najrýchlejšieho muža planéty - vo finále stovky sa očakáva bitka Usaina Bolta s Justinom Gatlinom. Foto: SITA/AP

LAUSANNE 25. januára (WebNoviny.sk) – Jamajský šprintér Usain Bolt sa musí rozlúčiť s jednou zo svojich deviatich zlatých olympijských medailí. O časť z jeho bohatej zbierky ho pripravil jeho krajan Nesta Carter, ktorý mal nepriaznivý výsledok analýzy kontrolnej B-vzorky z OH 2008 v Pekingu, a to znamená dodatočnú diskvalifikáciu pôvodne víťazného kvarteta na 4x 100 m.

Tridsaťjedenročný atlét bol pozitívny na metylhexánamín. V pekinskom finále Carter rozbiehal jamajskú štafetu, kolík odovzdával Michaelovi Fraterovi, Bolt bežal tretí úsek a Asafa Powell finišoval vo vtedajšom svetovom rekorde 37,10. Zlato Jamajky teraz pripadlo Trinidadu a Tobagu, na striebornú pozíciu sa posunuli Japonci a na bronzovú Brazílčania. „Jamajský tím je diskvalifikovaný,“ uviedol Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v krátkom stanovisku.

Carter bol spoločne s Boltom súčasťou troch víťazných štafiet v rade na atletických majstrovstvách sveta. Na šampionáte v roku 2011 Jamajčania vylepšili svoj rekord na 37,04 s. Na OH 2012 v Londýne utvorili nový rekord 36,84 s, ktorý dodnes nikto neprekonal. Zlato z Londýna si Jamajčania ponechajú.

Nesta Carter teraz čelí zákazu činnosti od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF). Pred komisiou MOV svedčil 17. októbra prostredníctvom videokonferencie. Šprintér vtedy tvrdil, že v roku 2008 užíval doplnky výživy, ktoré mu odporučil jeho tréner Stephen Francis. „Atlét uviedol, že v čase odobratia dopingových vzoriek užíval prípravky Cell Tech a Nitro Tech a nikdy mu nezistili doping. Nevedel, že tieto doplnky výživy mohli obsahovať zakázané látky,“ píše sa v rozhodnutí MOV.

Metylhexanamín v čase testov priamo nefiguroval na zozname zakázaných látok, spadal však medzi substancie, ktoré majú podobnú chemickú štruktúru ako tie, ktoré boli na červenej listine. Carter sa ešte môže s odvolaním obrátiť na Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Asafa PowellUsain Bolt