Úspech Čaputovej zlepší imidž Slovenska v zahraničí, myslí si politológ Mesežnikov

Grigorij Mesežnikov
Politológ Grigorij Mesežnikov. Foto: archívne, SITA/Michal Burza.

BRATISLAVA 31. marca (WebNoviny.sk) – Víťazstvo Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách je podľa politológa Grigorija Mesežnikova dobrým signálom pre krajinu, ako aj pozitívny odkaz pre demokratické sily.

Tak funguje demokracia

„Je to signál, že pri dobrej ponuke ľudia podporia lepšiu alternatívu,“ povedal pre agentúru SITA. Podľa neho ide v tomto prípade takisto o pozitívny odkaz smerom k rovnosti pohlaví a celkovej modernizácii. Ako dodal Mesežnikov, úspech Čaputovej zlepší imidž Slovenska v zahraničí. „Táto správa bude rezonovať vo svetových médiách,“ povedal.

Pokiaľ ide o medializované informácie o nižšej účasti oproti prvému kolu, Mesežnikov to pripisuje tomu, že takzvaný antisystémový tábor nemal v druhom kole volieb zástupcu, a tak nemal koho podporiť. „Tak sa vyskladali okolnosti, tak funguje demokracia,“ uviedol.

Politológ zároveň skonštatoval, že aj keď Čaputová ponúkla, že má záujem byť prezidentkou všetkých občanov, predošlé osobné útoky a antikampaň zo strany najsilnejšej koaličnej strany Smer-SD predpokladajú konfrontačný prístup k nej. „Ponuka tu je, ale som skeptický, že sa budú správať inak ako voči Kiskovi,“ dodal Mesežnikov.

Prvá prezidentka Slovenska

Úrad prezidenta bude po prvýkrát v histórii novodobých slovenských dejín viesť žena – Zuzana Čaputová. Kandidátka podľa neoficiálnych výsledkov získala viac ako milión hlasov občanov a s dostatočným náskokom porazila protikandidáta Maroša Šefčoviča.

Čaputová sa stala víťazkou v poradí už piatej priamej voľby hlavy štátu v ére samostatného Slovenska a na najbližších päť rokov zasadne v Prezidentskom paláci, kde vystrieda Andreja Kisku. Čaputová je známa ako občianska aktivistka, ktorá sa chce tiež podľa vlastných slov pričiniť o spájanie všetkých ľudí.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU: VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLIEB

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Grigorij MesežnikovZuzana Čaputová