Úsporné opatrenia portugalskej vláde krk nezlomili

Portugalsko
Foto: SITA/AP

LISABON 4. apríla (WEBNOVINY) – Portugalská stredopravicová vláda v stredu prekonala hlasovanie parlamentu o vyslovení nedôvery, ktoré navrhli opoziční socialisti odmietajúci zaťažovanie obyvateľstva úspornými opatreniami.

Neúspech iniciatívy bol takmer istý, keďže koalícia pod vedením premiéra Pedra Passosa Coelha má v zhromaždení pohodlnú väčšinu, napriek tomu však poukázala na čoraz väčší odpor voči ekonomickej politike spojenej s čerpaním zahraničnej finančnej pomoci.

„Je načase skoncovať s politikou šetrenia, ktorá zbedačuje našu krajinu a vyžaduje si ťažké obete od Portugalcov bez toho, aby videli akékoľvek výsledky,“ uviedla Socialistická strana vo svojom návrhu.

Stranícky líder António José Seguro počas vystúpenia na pôde parlamentu vyjadril potrebu „opätovného prerokovania“ vládnej politiky, hoci v období, keď Lisabon žiadal o zahraničnú pomoc, boli pri moci práve socialisti. Tí svojich nástupcov obviňujú z prílišného uťahovania opaskov, čo podľa nich iba prehlbuje recesiu a zvyšuje nezamestnanosť. Úspornými opatreniami sa momentálne zaoberá portugalský ústavný súd, ktorého verdikt môže ohroziť plnenie podmienok záchranného programu alebo dokonca vyvolať pád Coelhovej vlády.

Portugalská ekonomika sa nachádza v najhoršej recesii od 70. rokov minulého storočia a miera nezamestnanosti sa blíži k rekordnej úrovni 17 percent. Krajina od roku 2011 čerpá finančnú pomoc od Medzinárodného menového fondu a Európskej únie v celkovej hodnote 78 miliárd eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom