Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/AP
17. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(25)

Ústav pamäti odtajnil vyše 800 mien bratislavských eštebákov

BRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Ústav pamäti národa (ÚPN) v stredu zverejnil 813 mien príslušníkov Správy Štátnej bezpečnosti (ŠtB) Bratislava v rokoch 1966 až 1971.

“Títo ľudia zabezpečovali mocenské záujmy Komunistickej strany Československa,” povedal v stredu novinárom predseda správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. Informácie sú podľa Krajňáka určené predovšetkým pre obyvateľov západného Slovenska, ktorí sa po desaťročiach môžu dozvedieť pravdu. “Kto nepozná minulosť, musí si ju zopakovať,” pripomenul Krajňák.

Identifikoval cez osemsto eštebákov

Zverejnením rekonštrukcie personálneho obsadenia a organizačného zloženia správ ŠtB podľa Krajňáka ÚPN plní jednu z úloh vyplývajúcu zo zákona o pamäti národa. V priebehu posledných rokov už ÚPN zverejnil na svojej webovej stránke podrobný opis Krajských správ ZNB vtedajšieho Východoslovenského a Stredoslovenského kraja.

Správa ŠtB Krajskej správy ZNB v Bratislave ako teritoriálny útvar bývalej kontrarozviedky tvorila súčasť tajnej politickej polície komunistickej strany na území Slovenska. Sprístupnené informácie oboznamujú verejnosť s organizačným členením, personálnym obsadením a činnosťou bratislavskej Správy ŠtB.

Pomocou rekonštrukcie a analýzy personálnych spisov a ďalších archívnych dokumentov ÚPN identifikoval vyše 800 príslušníkov ŠtB, ktorí sa v rokoch 1966 – 1971 podieľali na “boji s vonkajším a vnútorným nepriateľom”, “ochrane socialistickej ekonomiky”, sledovali a odpočúvali záujmové osoby, preverovali korešpondenciu a pod.

Na stránke je aj organizačná štruktúra

Zverejnením mien príslušníkov ŠtB a ich pracovného zaradenia poskytuje ÚPN informácie o kmeňových zamestnancoch teritoriálneho útvaru, ktorí získavali a riadili tajných spolupracovníkov a nesú priamu zodpovednosť za vytvorenie agentúrnej siete, informujúcej vo vtedajšom Západoslovenskom kraji Štátnu bezpečnosť o nepriateľoch režimu a ich činnosti.

Záujemcovia z radov odbornej, ale aj laickej verejnosti na webstránke ÚPN nájdu organizačnú štruktúru Správy ŠtB Krajskej správy ZNB Bratislava v rokoch 1966 až 1971 a civilné mená a priezviská jej príslušníkov. Rovnako ÚPN zverejnil zaradenie jednotlivých príslušníkov v štruktúre správy ŠtB s uvedením “problematiky”, na ktorej pracovali (cirkev a sekty, pravica, protisocialistické sily, kultúra, veda, školstvo, oznamovacie prostriedky a ďalšie).

Odporúčané články

Eštebáci neprídu o štedré dôchodky, návrh OĽaNO neprešiel Andrej Babiš vyhral súdny spor, agentom ŠtB nikdy nebol

Témy

Diskusia

pamätník Hej, živo si spomínam na tie časy, keď bol tento štýl reči povinný, ak nechcel človek priviesť do nešťastia seba aj svoju rodinu. Vidím, že aj ty si to ešte pamätáš. krehotinka navrhujem všetkým smelým chlapcom, aby si vôbec nevšímali, keď obdržia politickú propagandu vo forme povolávacieho rozkazu. Kebyže to spravia všetci - bude mier. Všetkých potrestať nemôžu. svine Nepotrestane zverstva komunistov. Komunistické beštie Hneď po nastolení komunistickej diktatúry v Československu sa začalo na hraniciach s Rakúskom a so západným Nemeckom s budovaním drôtenej zátarasy. Pozostávala z troch radov. Pre mnohých sa stal osudným ten stredný, v ktorom bolo... zlocin zlocin je zlocin a clenov kriminalnej organizacie je potrebne pravne postihnut. neregistrovaný Som proti zverejňovaniu mien ľudí, ktorí nezištne riskovali svoje životy pri ochrane našej šťastnej a slobodnej Československej Socialistickej Republike a bratskej krajiny Sovietskeho Zväzu! Žiaľ, či skôr marxužial, dnes nemožno bojovať za niečo vybojované ale musíme si to opäť vybojovať...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

DRAN.sk

Autolike.sk

Dámskajazda

Byvanie je hra

NAJKY.sk

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Mňamky-recepty

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...