Ústavnoprávny výbor mal riešiť Ficovu právnickú prax, termín zasadnutia zrejme presunuli

Robert Fico, Vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov
Kandidát na sudcu Ústavného súdu SR Robert Fico počas vypočutia kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR na zasadnutí Ústavnoprávneho výboru NR SR. Bratislava, 23. január 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR v utorok pravdepodobne nebude riešiť právnickú prax expremiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý sa uchádza o post ústavného sudcu. Na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti to stručne uviedol opozičný poslanec a člen výboru Ondrej Dostál (SaS).

Nedostal odporúčanie

„Výbor v utorok vraj nebude,“ informoval stručne Dostál. Výbor pritom musí vyriešiť situáciu s praxou iba pri Robertovi Ficovi, ktorý ako jediný nedostal zatiaľ odporúčanie o splnení podmienok.

Fico mal doložiť potrebnú 15-ročnú právnickú prax už 23. januára tohto roka, keď absolvoval verejné vypočutie. Expremiér medzičasom doručil výboru ďalšie dokumenty, ktoré majú jeho prax preukázať.

Uchádzačov je v súčasnosti 39 po tom, ako sa vzdala nominácie šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská. Poslanci Národnej rady SR začnú diskutovať o nových ústavných sudcoch v stredu o 14. hodine.

Voľba ústavných sudcov

Parlament zvolí 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu. Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vyprší funkčné obdobie 16. febuára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia KurilovskáOndrej DostálRobert FicoRóbert Madej